A német jegybank önmagáról rendel tanulmányt, hogy kiderüljön, hogyan hajtották végre Hitler parancsait

Történelem
2017 november 04., 09:39

Részletes kutatást indít a német központi bank a szervezet második világháborús tevékenységéről. A Bundesbank által megrendelt tanulmány az intézmény 1923 és 1969 közötti időszakáról szól majd (az időszak elején a Bundesbankot még Reichsbanknak hívták).

A Bundesbank vezetői, Jens Weidmann elnök és Claudia Buch alelnök azt mondják, azért rendelik a tanulmányt, mert ugyan a Hitler alatti és a háború utáni német gazdaságpolitikáról rengeteg tanulmány szól már, de a központi bank tevékenységére még mindig vetül némi homály. A múlttal azonban a szervezet vezetői szerint mindenképp szembe kell nézni, erre pedig egy ilyen, átfogó kutatómunka kiváló lehetőséget nyújt.

A tanulmány nemcsak arról szól majd, hogy a Reichbank vezetői hogyan teljesítették Hitler és a többi főnáci utasításait, hanem olyan, korábban nem igazán firtatott kérdésekről is, hogy pontosan honnan is van most ekkora aranytartaléka és ennyi pénze a Bundesbanknak. Ez azért érzékeny téma, mert a Reichbank rengeteg értéket és pénzt zsákmányolt a második világháború elején, és ezeket az eszközöket több esetben nemzetközi segítséggel mosta tisztára.

Vezetőségi ülés a Reichbankban 1934-ben.
photo_camera Vezetőségi ülés a Reichbankban 1934-ben. Fotó: o.Ang./Bundesarchiv

1939-ben, Csehszlovákia megszállása után például a legtöbb európai bank és kormány bojkottot hirdetett a csehszlovák pénzügyi eszközökkel véghezvitt tranzakciókra, többek közt azért, hogy Hitler ne tudja értékesíteni a csehszlovák nemzeti bank aranytartalékát. Brit és német feljegyzések szerint azonban a Bank of England, melynek kormányzója akkoriban kiváló viszonyban volt német pénzügypolitikát irányító Hjalmar Schachttal, segített a cseh aranytartalék eladásában.

A Bundesbank vezetői a most induló kutatástól azt várják, hogy ezekre az ügyekre is fény derül majd. (Financial Times)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.