Haruhiko Kuroda azután beszélt erről, hogy két AI-kutató labor közzétett egy tanulmányt a kutatásukról, melyben mesterséges intelligenciával figyeltették meg a jegybankelnök arcvonásait másodpercre lebontva sajtótájékoztatói során.
A kutatást, amit a Nomura és a Microsoft kutatói közösen tettek közzé, még a hónap elején mutatták be a Japán Mesterséges Intelligencia Társaság előtt, és arra jutottak ebben, hogy Kuroda arcán látni lehetett a monetáris változtatásokról szóló döntést már hetekkel azelőtt, hogy a jegybank ezt hivatalosan bejelentette volna.
Ehhez az algoritmus Kuroda három sajtótájékoztatójáról készült felvételt elemzett ki kockáról kockára, teljesen lebontva és értelmezve a jegybankelnök arcának minden rezdülését. Az esetek többségében Kuroda arckifejezése a tanulmány szerint semleges volt, de a kutatók szerint két esetben is, amikor jelentősebb változás következett a monetáris politikában, a jegybanki találkozót követő sajtótájékoztatón Kuroda arcán dühöt és ellenszenvet véltek felfedezni az algoritmusok.
Kuroda szerint viszont az ilyen kutatók nem értik a lényeget, mert szerinte ha egyes konkrét indikátorok alapján próbál valaki eldönteni ilyen kérdéseket, akkor az emberek majd elkezdenek annak megfelelően viselkedni, és az előrejelzésekből nem lesz semmi. (Reuters)