Hamis Nobel-díjat árvereztek volna New Yorkban

külföld
2017 december 06., 22:00

Lefújta Theodor Mommsen német történész irodalmi Nobel-díjának aukcióját szerdán a New York-i Heritage aukciósház, mivel a marbachi Német Irodalmi Archívum (DLA) szerint az aranymedál hamisítvány. 

Az intézmény közlése szerint a 6,5 centiméteres, 200 gramm súlyú eredeti medál 14 éve az archívum klimatizált raktárában található, miután a Mommsen család a DLA-nak ajándékozta - írja a Südkurier című német lap. 

photo_camera Theodor Mommsen 1902-ben kapott Nobel-díjat Fotó: Archives-Zephyr/leemage

A Heritage november végén jelentette be, hogy január 6-án elárverezik az aranymedált, amelynek árát előzetesen 400 ezer dollárra (106,5 millió forintra) becsülte. 

A medál igazi különlegesség. Theodor Mommsen (1817-1903) azon kevés szakkönyvírók egyike, aki bekerülhetett az irodalmi Nobel-díjasok közé. Ráadásul A rómaiak története című többkötetes művéért 1902-ben a világon másodikként kapott irodalmi Nobel-díjat.

Az aukciósház oldalán bemutatott medálon lévő dombormű nem egyezik azzal a képpel, amely egy 2002-ben megjelent Mommsen-biográfiában szerepel, illetve amely dombormű szerepel a DLA raktárában lévő aranymedálon is.

Balra a hamis érem, jobbra az eredeti
photo_camera A bal a hamis, a jobb az igazi Fotó: Heritage Auctions/Deutschen Literaturarchiv Marbach

A Marbachban őrzött aranyérméről az archívum munkatársa fotót is küldött az aggódó leszármazottaknak. 

"Ez a történet hihetetlen. A Mommsen családot mélyen lesújtja az az arcátlanság, hogy éppen Theodor Mommsen születésének 200. évfordulóján egy nyilvánvalóan hamisított medált akartak piacra dobni" - fogalmazott Peter Mommsen, a történész dédunokája.

Az eredeti medált Theodor Mommsen lánya hagyta fiára, tőle örökölte meg Peter Mommsen, aki nem kívánta otthonában őrizni az értékes kitüntetést, ezért adományozta a DLA-nak. (MTI)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.