Sokszor beszélünk arról, mi történik a sportmédiával: bulváros címek, a vélemény és a tények szándékos, elfogult keverése, alternatív valóságértelmezési síkok, azaz ún. narratívák létrehozása a közbeszéd sémaszerű tematizálása érdekében, satöbbi. Ha ezek célja nem is egyértelmű, a következményeket a saját bőrünkön is érezzük, hiszen
ma már gyakorlatilag lehetetlen érdemi párbeszédet folytatni valóban fajsúlyos, fontos kérdésekről.
A jelenség állatorvosi lova - az angol futball esetében mindenképp - José Mourinho, és az ő megítélése. Nincs kompromisszum, nincs átmenet, vagy szürke zóna: őt csak utálni, vagy imádni lehet, hogy aztán a munkásságának _bármilyen_, de tényleg, akármelyik jelentős vagy jelentéktelen aspektusát vizsgáló cikkek/posztok alatt ugyanazok a hozzászólások sorakozzanak, csak épp másféle sorrendben.
Nem fogok kertelni, én annak idején pontosan azért akartam létrehozni a Britanniát, hogy ezen a beszűkült tudatú, ostobaság határait karcolgató együgyűségen átlépjünk. Azért kezdtünk el posztokat írni, azért osztogattuk Facebookon a pofonokat mindenhová, hogy a nagyérdemű lássa, a véleményalkotás és a konkrét események aktuális megítélése egészséges esetben a szurkolói érzelmektől teljesen függetlenül kis történhet. Sőt, továbbmegyek, így is kellene történnie.
Abból ugyanis soha nem lesz vita, ha az érvek szintjére emeljük az érzelmeket. Abból nem lesz párbeszéd, ha azt mondod, a véleményemet egyedül a szurkolói hovatartozásom motiválja. Abból senki nem tanul, ha a José taktikájáról összehozott elemzést felülírod azzal, hogy "jó, de hát te utálod Mourinhót, látszik is."
Ebből egy valami lesz: parttalan személyeskedés, sértődés, cicaharc. Minden, ami taszítja az értelmes, fogékony, valódi tartalomra éhes olvasót.
És, hogy miért épp most mondom el mindezt? Nyilván azért, mert a vasárnapi United-City rangadó, és az azt követő öltözői balhé megint piros tussal húzta alá, hogy a magyar interneten nem létezik párbeszéd, nincs helye az elemzésnek, nem számítanak a tények és az érvek. A vélemény csereszabatos árucikk, az árfolyama pedig tetszőleges volatilitással ingadozik az olcsó mocskolódás és egy xG-elemzés között.
Néhány pontban elmondom, én mit gondolok a vasárnapi történésekről, bár őszintén, nincs illúzióm azt illetően, ki, mit fog kiolvasni ebből az egészből. És bár szívesen mondanám, hogy az egész nem érdekel - egyenként a vélemények/hozzászólások talán nem is -, valójában az a helyzet, hogy nagyon is bánt. Hogy miért? Feljebb ott a válasz: a Britannia épp azért van, hogy meghaladja ezt a fajta gondolkodást.
Kezdjük a tételmondattal. Nem állítok mást csak mi lényegem, azaz, hogy ha eddig volt is valakinek értelmes, objektív kétsége, a héten végképp bebizonyosodott, miszerint
Pep Guardiola jelenleg jobb edző, mint José Mourinho.
Miért? Nézzük csak, mi történt a meccs előtt:
Lényeg a lényeg: az összes meccset megelőző megszólalásával magát tolta előtérbe, személyes csataként, definiálta a rangadót. A meglévő, amúgy sem kicsi tét mellé újabb dimenziót adott neki, ezzel tudatosan élezte ki a konfliktust a felek között. Mondjuk ebben semmi meglepő nincs, világ életében ez volt a receptje.
Ehhez képest lássuk, mi történt a meccsen magán, szigorúan és kizárólag _szakmailag_:
Ha mindezeket a tényeket és történéseket figyelembe vesszük, sőt, kontextusaikban vizsgáljuk őket, akkor aligha vitatható a következtetés, miszerint
alapvetően az történt a pályán, amit Guardiola szeretett volna látni.
És mivel tudjuk, hogy a két edző eddigi találkozóin eddig szinte minden esetben ez volt a helyzet (José 20, azaz HÚSZ nekifutásból mindössze négyszer győzte le Pepet, miközben kilencszer is kikapott tőle), akkor nyugodtan levonhatjuk a következtetést, miszerint Mourinho nem jobb edző, mint a katalán. Sőt: mivel tökéletesen azonos alapról indultak (Pellegrini és Van Gaal utolsó szezonjában a két klub azonos pontszámmal végzett a tabella 4-5. helyén), nagyságrendileg pedig hasonló mértékben költekeztek ki, elmondható, hogy Pep egyelőre felülmúlja a portugált Manchesterben.
Tudom, hogy nem leszek ezzel népszerű, de nézzük végig, mi történt a meccs után:
Nem tudom, ezek már csak találgatások. Ködszurkálás. A véleményem. Lesz majd, akinek tetszik, és lesznek majd sokan, akik a pokolba küldenek miatta - nem ezzel van a baj, ez egy ilyen bicikli, és ezt mindannyian tudjuk, akik rajta ülünk. Nem leszek álszent: többek között ezért is ülünk rajta. Mert élvezzük.
Az viszont fontos, hogy a vita valóban vita legyen. Lássuk, hol a különbség a tényleges történések, az elemzés, a tények rögzítése és a vélemény között. Nem hiszem, hogy sok embert meglepetésként érne, hogy egyébként én, személyesen mit gondolok arról a vérlázítóan képmutató cinizmusról, amit Mourinho a nyilvánosságban képvisel. Ez azonban teljesen független dolog attól, ami a pályán történik, és amit teljesen és tökéletesen függetlenül lehet, sőt, kell is megítélni a személyes érzelmektől. Csak így van értelme az egésznek, ez a közös alap, amelyre fel kell esküdnünk a blogolást illetően. És tudjátok miért?
Mert ha nem tesszük, mert ha belefulladunk a sértettség és a képzelt érzelmi motivációk mocsarába,
azzal magunk termeljük ki azokat a nyilvánosan megszólaló véleményvezéreket, akiknek a legkeményebb mondata az lesz, hogy nem volt meg az átütő erő.
Ami amúgy pont semmit, de tényleg az égvilágon semmit nem jelent. Viszont belekötni sem lehet. Tényleg ez lenne a cél?
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.