Több ezer bűnöző honosításával vádolja a kormányt az MSZP és az LMP, a vádakra egyelőre a Belügyminisztérium reagált az MTI-ben, igen röviden:
„Az MSZP Országos Központjának 2018. január 27-én 15 órakor az MTI OS-ben megjelent közleményéből egy szó sem igaz, hazugság.
Kiadó: Belügyminisztérium”
Azt még korábban az Index derítette fel, hogy a határ mentén az egyszerűsített honosítással nagyon sokan visszaéltek, és több ezer, magyarságát hamis papírokkal igazoló külföldi állampolgár szerzett magyar állampolgárságot.
Hiába estek át a magyar szervek részéről átvilágításon, a magyar közigazgatásnak sem lehetősége, sem ideje nem volt arra, hogy pl. az ukrajnai hatóságokkal is egyeztessék a honosodni szándékozó külföldiek állításait.
A bűnözők Ukrajnában 15 ezer euróért tudtak születési anyakönyvi kivonatokat vásárolni, majd ezek alapján valamilyen magyar felmenőre utaló névvel új papírokat kértek az ukrán hatóságoktól, hogy aztán magyar állampolgárságért folyamodjanak, állította a Célpont még tavaly decemberi műsorában.
2011 és 2014 között több mint 623 ezer kérelmező kért egyszerűsített honosítást, Semjén Zsolt szerint viszont „elenyésző” a visszaélések szerint.
Az MSZP kezdte mai közleményével:
„Ha a menekültek befogadását veszélyesnek tartják, akkor csak az a kérdésünk, hogy minek tartják azt a több ezer ukrán és orosz bűnözőt, akiket a magyarokra és Európára szabadítottak? A Fidesz a magyarok biztonságával nem törődve osztogatja az állampolgárságot magyar gyökerekkel nem rendelkező ukránoknak és oroszoknak.”
Az LMP nem sokkal később kiadta hasonló tartalmú publikációját:
„Mára kijelenthető, hogy az egyszerűsített honosítás során ellenőrzés nélkül lettek magyar állampolgárok terroristák, kábítószer-kereskedők, pénzbehajtók vagy éppen lányfuttatók is.”
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.