Donald Trump pénteken feloldotta a Nunes-jelentés titkosítását, amelyet rögtön nyilvánosságra is hoztak.
Devin Nunes, a képviselőház hírszerzési bizottságának republikánus elnöke, Donald Trump hűséges szövetségese hétfőn keresztülverte bizottságán a kérést, hogy hozzák nyilvánosságra a kizárólag a bizottság republikánus szakértői által írt jelentést, melynek leglényegibb állítása, hogy az FBI 2016-ban pártpolitikai nyomásra kezdett nyomozást a Moszkvában székelő bankár, Carter Page, Donald Trump egykori kampánytanácsadója ellen.
Az FBI nagyon ritkán ad ki politikai tartalmú közleményt, de ezt a lépést nyilvánosan is elítélték, pedig az FBI élén már a Trump által kinevezett igazgató, Christopher Wray áll. Azt írták, hogy a jelentés fontos információkat hallgat el, ezért félrevezető. Trump saját igazságügyi minisztériuma és az amerikai titkosszolgálatok szerint a korábban sosem alkalmazott törvény alapján publikálandó jelentés rossz precedenst teremthet, mert így a képviselőházi bizottság a jövőben újra lényegi egyeztetés nélkül próbálhat majd nyilvánosságra hozni titkos értesüléseket, beleértve ebbe az amerikai elhárítás és hírszerzés módszereire utaló adatokat is.
A ma megjelent szöveg arra utal, hogy az igazságügyi minisztérium és az FBI törvénytelenül figyeltette Trump tanácsadóját. A fő állítása az, hogy az FBI kizárólag a Trump-dossziét összeállító brit exkém, a demokraták megbízásából dolgozó Christopher Steele információira alapozva szerzett felhatalmazást Carter Page megfigyelésére. Ez viszont szinte biztosan nem igaz.
Trump döntését nem csak demokraták, hanem az egyik legtekintélyesebb republikánus, John McCain is elítélte:
„Az FBI és az Igazságügyi Minisztérium elleni legutóbbi támadás nem szolgálja az amerikaik érdekeit - egyik pártét sem, az elnökét sem. Csak Putyinét.”
Az FBI-ügynökök szóvivője azt nyilatkozta, hogy ez a pártpolitikai akció nem térítheti el őket a munkájuktól.
Ebben a cikkben alaposan elmeséltük, miért aggasztó a Trump és az igazságszolgáltatás közti nyílt háború. Ami alkalmas lehet arra, hogy elterelje a sajtó figyelmét ideig-óráig, de volt már olyan elnök, aki az igazságszolgáltatás akadályozásába bukott bele. (via Guardian, Reuters)
Christopher Wray eddig ódzkodott a konfrontációtól, de az FBI-t besározó republikánus jelentéstervezet már neki is sok volt.
Három fronton is támadva próbálják hitelteleníteni az FBI oroszügyi vizsgálatát, az egész sztorit egy nagy demokrata párti összeesküvésnek beállítva. A szemünk láttára tesztelik az amerikai alkotmányos rend ellenállóképességét.