Első alkalommal növesztettek tudósok emberi petesejtet laboratóriumban. Az Edinburgh Egyetem kutatói szerint a technológia arra jó, hogy segítsék megőrizni a rákkal kezelt gyermekek termékenységét. Meg arra, hogy tanulmányozzák az emberi petesejt fejlődését, amely még mindig egy homályos terület a tudomány számára.
A nők alapból kifejletlen petesejttel születnek, amelyek a petefészekben találhatóak, és csak a pubertás után fejlődnek ki. Most annyit történt, hogy a tudósok nő és petefészek nélkül, egy laborban fejlesztettek éretté petesejteket. Ehhez megfelelően beállított oxigénszint, hormonok és proteinek voltak szükségesek. Az eljárás egyelőre nem valami hatékony, csak a petesejtek 10 százaléka élte túl az eljárást, ráadásul meg sem termékenyítették őket, így azt sem tudni, hogy életképesek-e. Viszont kiderült, hogy lehetséges ilyet csinálni. A klinikai használattól viszont még messze vannak. (BBC)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.