A nap híre, hogy az elmúlt év budapesti tőzsdei sikersztorija új csúcsot ért el: a Budapesti Értéktőzsde közleményéből kiderült, hogy az Opus Global hat érdekeltséget olvaszt magába az első fél évben.
Az Opus Global Nyrt. igazgatósága a várhatóan június végéig lezáruló folyamattal, üzletrészek apportjával közvetlen és közvetett tulajdont szerez Mészáros Lőrinc és a Status Energy Magántőkealap érdekeltségében lévő vállalatokban. Előzetes becslések szerint a tranzakciók eredményeként az Opus saját tőkéje 75 milliárd forint fölé is nőhet, miközben a cég az új vagyonelemekkel kiegészülve a BÉT egyik meghatározó ipari és termelő vállalatává fejlődik.
A tájékoztatás szerint a tranzakciósorozattal, nem vagyoni hozzájárulás formájában az OPUS Global Nyrt. tulajdonába kerül a Mészáros és Mészáros Ipari és Kereskedelmi Kft. 51 százalékos üzletrésze, az R-Kord Építőipari Kft. 51 százalékos üzletrésze, a Visonta Projekt Kft. 51 százalékos üzletrésze, a Kall Ingredients Kft. további 24 százalékos üzletrésze, a Mátrai Erőmű Zrt. 20 százalékos üzletrésze és a Geosol Kft. 51 százalékos üzletrésze.
A G7 ezután megírta, hogy Mészáros Lőrincazzal, hogy megválik a közbeszerzési milliárdokkal és állami támogatásokkal kitömött cégeitől, egy mostani árfolyamon kb. 100 milliárd forint értékű részvénycsomagot kap cserébe.
A már eleve Mészáros Lőrinc irányítása alatt működő Opus Nyrt. 611 forintos árfolyamon bocsát ki részvényeket, amivel az igazgatósági határozat szerint 60-80 milliárd forintnyi tőkét von be. A részvények Mészároshoz kerülnek, aki cserébe átadja a legfontosabb cégeit, és azok egy részét, amik így beolvadnak az Opus Nyrt-be.
Vagyis Mészáros részesedése tovább nő az Opusban, és ha az összes újonnan kibocsátott részvény hozzá kerül (a közlemény nem egyértelmű, de úgy tűnik, erről van szó), akkor a mostani 77 millió darab részvénye mellé még 100-130 millió darabot kaphat, amivel a 23,7 százalékos közvetlen tulajdonhányada 41-45 százalékra nőhet. (És még ott van a sok, szintén Mészáros érdekeltségébe tartozó cégek kereszttulajdonlása.)
A G7 azt írja, hogy a nagy húzás az, hogy a tőkeemelésről akkor döntöttek, amikor az Opus-részvények több hónapja nem látott mélyponton voltak: az árfolyam 2017 végén 750 forint felett is megfordult, de az elmúlt napokban 600 és 635 forint között járt. És a közlemény kiemeli: függetlenül attól, mikor valósul meg a tranzakció, a kibocsátási ár 611 forint lesz.
„Fél óra alatt 10 milliárd forintot keresett az ügyleten, és még nincs vége a napnak” – írta a lap délután 3 órakor.
A felcsúti gázszerelő mondhatni egy Warren Buffetthez és Soros Györgyhöz mérhető tőzsdei zseni!
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.