Az összeomlás szélén van az egészségügyi ellátás Kelet-Gútában az ott dolgozó egészségügyi szakemberek jelentése szerint, miután a szír kormányerők és szövetségeseik közel egy héten át bombázták a területet és a légicsapásokban 22 kórházat és klinikát ért találat.
A számos találat miatt él az az elképzelés, hogy a kormányerők szándékosan célozták az egészségügyi intézményeket. Jelenleg mindössze három intézmény tud teljes egészében működni, de mindegyik túlterhelt a rengeteg sérült miatt. Csütörtökön volt ötödik napja, hogy a szír és az orosz gépek bombázták a régiót. Az Orvosok Határok Nélkül jelentése szerint csak az elmúlt három napban 13 olyan kórház semmisült vagy sérült meg, mellyel együttműködtek.
Nemzetközi szervezetek szerint is egyértelmű, hogy a támadások célzottan a kórházakra irányultak. A Physicians for Human Rights nevű szervezet igazgatója, Susannah Sirkin arról beszélt, hogy hasonló taktikát Aleppóban lehetett látni: a szír kormányerők és szövetségeseik ott is ostrom alá vették a várost, blokáddal elérték, hogy ne juthasson be segítség, majd végül civil célpontokat kezdtek el bombázni.
A Violations Documentation Centre nevű szervezet jelentése szerint a kórházakat célzott rakétákkal lőtte a szír hadsereg, más típusú lőszermaradványokat találtak itt, mint a régió többi részén, ahova sokszor csak találomra dobnak bombákat a kormányerők gépei. Jellemző az is, hogy amikor eltalálnak egy kórházi épületet, rögtön érkezik a támadás második hulláma, ahogy a mentőalakulatok a helyszínre értek segíteni.
A gútai hatóságok beszámolója szerint célzott támadás érte azokat a védelmi központokat is, ahonnan a mentőakciókat koordinálták. Beszámolójuk szerint 250 ember halt meg és 1700 sérült meg szerdáig a támadásokban. De a halottak száma biztosan nőni fog, mivel sokan súlyosan sérültek.
A brit székhelyű Syrian Observatory for Human Rights jelentése szerint vasárnap óta 403 ember halt meg és 2116 sérült meg Kelet-Gútában. (Guardian)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.