A NATO a világ legnagyobb és legerősebb katonai szövetsége, elvben nem kellene léteznie olyan forgatókönyvnek, amiben bármilyen ellenséges országnak megérheti egy NATO-tagállam megtámadása, hiszen a NATO-szerződés kollektív védelmi klauzulája miatt elinduló szövetségi válaszcsapásnak gyorsnak, hatékonynak és erősnek kellene lennie.
A szövetség vezetői azonban az Oroszországgal fenntartott viszony elmérgesedése miatt attól tartanak, hogy egy esetleges orosz támadással szemben nem tudna idődben fellépni Európában a NATO. Az európai NATO-tagok védelmi képességei eddig is korlátozottak voltak, hiszen ezek az országok lassan mobilizálnak, az európai NATO pedig nem a gyors döntéshozataláról híres. Épp ezért a hidegháború idején az amerikaiak elvben folyamatosan készen álltak arra, hogy 10 napon belül 200 ezer katonát Európába tudjanak küldeni.
Ez ma nincs így, épp ezért a NATO vezetői inkább azon igyekeznek, hogy a nagyobb európai NATO-haderők mobilizációját gyorsítsák, és megkönnyítsék a szervezeten belüli döntéshozatalt.
A helyzet most egészen katasztrofális, a Wall Street Journal cikke szerint a NATO Európában pár ezer katonát tudna csak azonnal az oroszok ellen küldeni, annak ellenére, hogy létszám tekintetében ezeknek a hadseregeknek sincsen szégyellnivalójuk. Alap összesítése szerint jelenleg Olaszországban van 5 zászlóalj, ami NATO-irányítás alatt 10 napon belül harcra kész, valamint az Egyesült Királyságban, Franciaországban és Németországban 3-3 olyan, ami 30 napon belül.
Ez sírnivalóan rossz arány, éppen ezért tűzte ki célul a NATO vezetése, hogy képessé teszi az európai tagállamokat arra, hogy 30 nap alatt 30 ezer katonát és több mint 360 vadászgépet tudjanak mozgósítani az amerikaiak nélkül is. (Wall Street Journal)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.