„Az Alaptörvény XV. cikkét minden újságnak és újságírónak ismernie és tisztelnie kell” - írja az ELTE Alkotmányjogi Tanszéke, amelynek több munkatársa felkerült a Figyelő zsoldoslistájára. Az alaptörvény megjelölt részében az olvasható, hogy „Magyarország az alapvető jogokat mindenkinek bármely megkülönböztetés, nevezetesen faj, szín, nem, fogyatékosság, nyelv, vallás, politikai vagy más vélemény, nemzeti vagy társadalmi származás, vagyoni, születési vagy egyéb helyzet szerinti különbségtétel nélkül biztosítja.”
Ezek alapján ítélik el a Soros-listát:
„A listázás a diktatórikus rendszerek sajátja. Demokratikus társadalmakban nyílt, a résztvevők számára egyenlő feltételeket biztosító vitában kell megjeleníteni a nézetkülönbségeket. A megbélyegzés minden formája elfogadhatatlan, az kizárólag gyűlöletkeltésre alkalmas. Demokratikus kötelességünk kiállni kollégáink és minden megbélyegzett személy mellett. Elhatárolódunk a politikai alapú megbélyegzéstől és gyűlöletkeltéstől, egyben határozottan kérjük a demokratikus diskurzus visszaállítását.”
A Magyar Tudományos Akadémia doktoraiból és akadémikusaiból álló Stádium 28 Kör szintén közleményt adott ki:
„A Figyelő tegnap megjelent, „sorosista ügynöklistájának” publikálásával az MTA számos tagját, külső tagját és köztestületi tagját súlyos sérelem érte. A cikk sugallatával ellentétben, a CEU és a civil szféra munkatársai semmilyen törvénytelenséget nem követtek el; tudományos munkájuk mellett legfeljebb éltek demokratikus véleményalkotási jogukkal. A Stádium 28 Kör tagjai határozottan fellépnek a nemtelen támadással szemben és elítélik azt.”
És nyílt levelet írt a Budapesti Corvinus Egyetem Összehasonlító és Intézményi Gazdaságtan Tanszéke is, amely szerint ők „egy nyitott, sokszínű és toleráns közösség büszke egyetemi polgárai” és „elítélik a félelemkeltés politikáját, amelybe ez a cikk is illeszkedik”.
Korábban az Egyesült Államok is felemelte szavát Schmidt Mária és Ungár Péter hetilapja ellen.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.