Arkagyij Babcsenko megrendezett halála nem az első ilyen eset a történelemben: 1982-ben Franciaországban történt hasonló - emlékeztetett Eric Dénécé, a Francia Hírszerzési Kutató Központ igazgatója.
„Virgil Tanase Franciaországban élő romániai menekült volt, akit a hírhedt román titkosrendőrség, a Securitate akart likvidálni, és francia kémelhárítás eltüntette egy időre, a halálhírét keltve” - mondta el az AFP-nek. Az ukrán titkosszolgálat hasonlóképpen szervezte meg a Babcsenko elleni álmerényletet, mert gyanújuk szerint az oroszok meg akarták ölni.
A két eset között nagyon erősek a párhuzamok:
Miután Virgil Tanase, a három évvel korábban Franciaországba menekült író egy francia lapban bírálta Nicolae Ceausescut, a Securitate megbízta helyi ügynökét, Matei Haiducut, hogy ölje meg. De ő inkább kapcsolatba lépett a francia hírszerzéssel, és beszámolt nekik a tervről. Ekkor döntöttek a „ködösítésről”:
el kell hitetni, hogy Virgil Tanase és Paul Goma, egy másik román ellenzéki, halott.
Tanasét 1982. május 20-án rabolták el, amikor távozott párizsi otthonából. Felesége, aki nem tudott a férjéről, felhívta a hírszerzést. Másnap két szolgálatban lévő rendőrnek bejelentette a férje eltűnését a kerületi rendőrkapitányságon.
„Annál jobban játszotta az aggódó feleség szerepét, hogy nem tudta, mi történt a férjével”
- olvasható Jacques-Marie Bourget és Yvan Stefanovitch titkosszolgálati ügyekről szóló könyvében. (Babcsenko sem tájékoztatta a feleségét, ő volt az első, akitől visszatérése után bocsánatot kért.)
1982-ben Tanasét három hónapon át egy biztonságos házban őrizték Bretagne-ban, és hagyták, hogy a gyilkosság megszervezésével a Securitatét vádolják. Augusztus 30-án a Le matin de Paris című napilap felfedte a csalást, és röviddel később Virgil Tanase megjelent az Actuel magazin szerkesztőségében, barátja, Jean-Francois Bizot társaságában, és sajtótájékoztatót tartott.
A ma 72 éves Virgil Tanase Franciaországban dolgozott tovább regény- és drámaíróiként, valamint rendezőként. (AFP via MTI)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.