Svájcban ma a nép gyökeresen felforgathatja a bankrendszert

külföld
2018 június 10., 11:16

Svájcban vasárnap két népszavazást tartanak, az egyik a monetáris rendszer reformjáról szól, a másik pedig arról a javaslatról, hogy feltételekhez kötnék az online szerencsejátékot.

A monetáris rendszer reformját kezdeményezők azt akarják elérni, hogy szűnjön meg a kereskedelmi bankok pénzteremtési joga, amit kizárólag a jegybank kezébe adnának. A javaslattevők szerint ezzel megvédhetnék a svájci gazdaságot az esetleges későbbi pénzügyi válságoktól.

A német és svájci közgazdászok által kidolgozott elképzelés szerint a bankoknak megtiltanák az ún. rendkívüli pénzkihelyezést, mivel a jegybank lenne az egyetlen intézmény, ami pénzt teremthetne. A javaslat szerint a kereskedelmi bankok a jövőben csak annyit helyezhetnének ki, amennyit a jegybanktól, más hitelnyújtótól kapnának, illetve lehetőség van a betétek felhasználására.

Az elképzelésnek nincs nagy támogatottsága, Svájc valamennyi vezető pártja ellenzi a javaslatot ugyanúgy, mint a cégek és a bankok.

A javaslattevők egy nagyon régi törvényre hivatkoznak: egy 1891-ben hozott döntés értelmében ugyanis a frank nyújtására kizárólag a jegybanknak van joga. Thomas Jordan, a svájci központi bank elnöke a minap azt mondta, hogy a népszavazásra feltett javaslat veszélyezteti a svájci hitelrendszert, továbbá nem jó sem a hitelfelvevőknek, sem azoknak, akik megtakarítanak.

Az előzetes felmérések szerint a szavazók többsége elveti majd a javaslatot. A népszavazás eredményét várhatóan 17 óra után ismertetik.

Vasárnap a svájciak az online szerencsejáték kérdéséről is szavaznak. A megkérdezettek többsége támogatja azt a javaslatot, hogy a svájci kaszinók online szerencsejátékot is űzhessenek, de ezt megtiltanák azoknak a külföldi online működtetőknek, amiknek nincs bejegyzett működési engedélye Svájcban. A kormány szerint a javasolt változtatással a szerencsejátékokat működtető cégek Svájcban adóznának, és az így befolyó pénzt a köz javára lehetne fordítani. (MTI)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.