Gavin Williamson brit védelmi miniszter még pénteken jelentette be, hogy országa 40 katonai specialistát küld Bosznia-Hercegovinába, hogy az októberi választások tisztaságára felügyeljenek. Bár Williamson nem nevesítette Oroszországot, a brit lapok többsége hozzátette a hírhez, hogy a NATO vezetőinek egyre több aggodalmat okoz az orosz befolyás növekedése a Balkánon, és hogy a brit intézkedés célja, hogy fellépjenek ez ellen. Williamson maga is beszélt arról, hogy országa a 40 katona Boszniába küldésével tanúbizonyságát adja annak, mennyire komolyan veszi a NATO térségbeli céljait.
A 40 katona a Bosznia-Hercegovinában jelenleg is zajló EU-s Althea hadművelet néven futó akcióhoz csatlakozik. A hadműveletben jelenleg 7 brit katona teljesít szolgálatot.
Williamson Brüsszelben tájékoztatta a 29 NATO-tagország vezetőjét az akcióról, és elmondta azt is, hogy a brit katonák egy szélesebb körű, a választások tisztaságát szavatolni hivatott program munkáját segítik majd, méghozzá alapvetően megfigyelési és hírszerzési munkával.
A brit lépést élesen kritizálta nemcsak Oroszország Bosznia-Hercegovinába akkreditált nagykövete, de Milorad Dodik boszniai szerb elnök is. Dodik azt mondta, a Boszniai Szerb Köztársaságnak nincs szüksége a 40 brit katonára, és hogy ők egészen biztosan nem kértek ilyen asszisztenciát. Az elnök szerint a brit akció már-már a boszniai belügyekbe való kéretlen beavatkozásnak minősül.
Petar Ivancov orosz nagykövet arról beszélt, hogy a helyi brit nagykövetségen biztosították arról, hogy az akció nem Oroszország ellen irányul, hanem az Althea hadművelet vezetése kérte a briteket arra, hogy küldjenek erősítést a választások idejére. A diplomata szerint azonban az intézkedés így is szükségtelen, hiszen látszik, hogy a Boszniai Szerb Köztársaságban ezt a belügyeikbe való beavatkozásként értékelik. (Balkan Insight)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.