Bizonytalan helyzetbe hozza kutatócsoportjaikat a kormány terve, hogy az MTA helyett az innovációs minisztérium döntene finanszírozásukról "új koncepciók mentén, eddig tisztázatlan feltételek mellett," írják közleményükben a Lendület-kutatócsoportok vezetői.
A programot 2009-ben indította az MTA azt célozva, hogy magyarországi lehetőséget biztosítson a legkiválóbb szakembereknek. Az elmúlt kilenc évben több mint 150 kutatócsoport jött létre amikben mintegy ezer fiatal kutathatott az MTA intézményeiben és magyar egyetemeken kedvező feltételek mellett.
A kutatócsoportok szerdai közleményében hangsúlyozzák, hogy
"a Lendület program szakmai szempontok szerint kiválasztott hazai kutatóknak és egyetemi oktatóknak biztosította azt, hogy itthon boldoguljanak, munkájukkal a hazai tudásalapú társadalmat építsék, és egyben reményt adott minden tudomány iránt érdeklődő magyar fiatalnak, hogy szorgalmas és kiváló munkával itthon is lehet érvényesülni."
Az, hogy a program finanszírozása megváltozik,
"nem csak bennünk, csoporttagjainkban és családjainkban ébreszt aggodalmat, hanem a hazai kutatói, egyetemi oktatói társadalom egészében."
Kérik a döntéshozókat, hogy "különös értékként őrizzék meg a Lendület programot, és az maradjon egészében az MTA gondozásában, amely elindítója és kiváló gazdája ennek a stratégiai fontosságú programnak."
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.