Megpróbálta beszervezni informátornak a német szövetségi parlament (Bundestag) egy képviselőjét a kínai hírszerzés, a 2016-ban folytatott műveletet a német elhárítás meghiúsította - írta pénteken a Süddeutsche Zeitung című német lap.
Az érintett képviselő neve nem jutott nyilvánosságra, csak annyit tudni róla, hogy a Kereszténydemokrata Unió (CDU) és a bajor Keresztényszociális Unió (CSU) közös frakciójának tagja, és a külügyekkel foglalkozó tekintélyes szakpolitikusok között tartják számon.
Azaz befolyásos kormánypárti képviselő.
A lap szerint valamennyi rendelkezésre álló információ alapján két képviselő jöhet szóba, de mindketten azt mondták, hogy őket nem környékezte meg a kínai hírszerzés.
Kína ügynöke politikusokat és elemzőket összefogó, kiterjedt német kapcsolatrendszerrel rendelkező menedzsernek állította be magát, és felkérte a kiszemelt képviselőt, hogy készítsen számára külpolitikai elemzéseket. A munkáért legkevesebb 30 ezer euró (10 millió forint) fizetség járt volna.
A képviselő vonzónak találta a szaktudására építő ajánlatot. El is kezdték az együttműködést, üzeneteket váltottak, amelyek általános politikai kérdésekről szóltak.
De amikor a német politikai rendszer működésének belső, érzékeny ügyei kerültek előtérbe, a szövetségi alkotmányvédelmi hivatal (BfV) szakemberei közbeléptek, és felvilágosították a képviselőt, hogy minden bizonnyal a kínai hírszerző szolgálat egy emberével került kapcsolatba.
A kínai hírszerzés egy fő célja az volt, hogy Kínába csábítsa az érintett képviselőt, ahol rengeteg alkalmuk lett volna meghekkelni a telefonját vagy a laptopját. Aztán pedig nyomás alá helyezni és a közreműködését kérni. A német elhárítás még ezelőtt közbelépett.
A kémelhárításért felelős BfV még az első tiszteletdíj átutalása előtt lépett közbe. A politikust megrázta az ügy - írta a Süddeutsche Zeitung, kiemelve, hogy egy Bundestag-képviselő beszervezése hatalmas siker lett volna a kínai hírszerzésnek.
Egy másik esetben eredményesen dolgoztak a kínai hírszerzők, behálózták egy - ugyancsak meg nem nevezett - képviselő stábjának egyik tagját. Az illető 10 ezer eurót kapott szolgálataiért.
A Süddeutsche Zeitung beszámolója alig néhány nappal a következő - sorrendben ötödik - német-kínai kormánykonzultáció előtt jelent meg. A két kormány számos tagja hétfőn Berlinben ülésezik Angela Merkel német kancellár és Li Ko-csiang kínai miniszterelnök vezetésével. A kínai küldöttség kétnapos látogatásán a többi között aláírnak egy sor kétoldalú megállapodást és megtartják a 9. német-kínai gazdasági és technológiai együttműködési fórumot. (DW, MTI)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.