Újabb történelmi mélypontra zuhant a török líra árfolyama pénteken az amerikai-török kapcsolatok elmérgesedése és a féktelen infláció miatti aggodalmak hatására.
A reggeli kereskedésben a dollár 16,5 százalékkal 6,4684 lírára erősödött, majd délelőtt visszatért a 6-os szint alá a keresztárfolyam, így fél tízkor 5,8956 lírán, 6,23 százalékos pluszban jegyezték a dollárt.
A dollár csütörtökön több mint 5 százalékkal drágult a lírához képest, de hétfőn is kiugró, 4,50 százalékos erősödéssel zárta a kereskedést. Utoljára a 2008-as pénzügyi válság idején fordult elő, hogy a török fizetőeszköz egy hét alatt ilyen sokat gyengüljön. A múlt héten pénteken 5,0815 lírán, egy héttel korábban pedig 4,8529 lírán zárta a hetet a dollár.
A tavalyi évet 3,7367 lírás árfolyammal zárta a dollár, ahhoz képest értékének több mint egyharmadát veszítette el a líra.
Az amerikai és a török kormány közötti viszonyt súlyosan megterhelte Andrew Brunson amerikai lelkipásztor törökországi fogva tartásának ügye, ami miatt Washington a múlt héten szankciókkal sújtotta a török belügy- és az igazságügyi minisztert. (Erdogan válaszul befagyasztatta Jeff Sessions és Ryan Zinke törökországi javait, amennyiben vannak ilyenek.) A politikai és diplomáciai viszály tovább mélyítette a Recep Tayyip Erdogan elnök vezette autoriter rendszer miatti aggodalmakat, ráadásul a befektetők azt is kifogásolják, hogy hatóságok nem kezelik a líra gyengülését.
Berat Albayrak kincstár- és pénzügyminiszter (Erdogan sógora) pénteken sajtótájékoztatón ismerteti az ország „új gazdasági modelljét”. A kormány által csütörtökön jóváhagyott tervben a gazdasági növekedés éves ütemét az eddig várt 5,5 százalékról a 3 és 4 százalék közötti sávba vitte le a kormány a 2019-es évre, a folyó fizetési mérleg hiányát pedig a GDP 4 százaléka alá szorítaná annak jeleként, hogy igyekszik orvosolni a gazdaság sérülékenységét. (MTI)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.