Csütörtöki közleményében a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) arról számol be, hogy tárgyalásokat kezdtek az innovációs minisztériummal (ITM) a kutatóhálózatok jövőjéről.
Ezek azok az intézmények, amelyeket az MTA vezetőinek határozott tiltakozása ellenére is minisztériumi irányítás alatt vettek. Egészen pontosan a kutatóintézetek pénzét egy frissen hozott törvény alapján ezentúl nem az MTA kapja meg, hanem a minisztérium osztja szét. A kormány célja, hogy a politikai vezetés beleszólhasson a kutatások irányításába.
Az MTA elnöksége válaszul arról határozott, hogy ragaszkodnak ahhoz, hogy a személyi döntések náluk maradjanak, hogy a már megítélt támogatásokat továbbra is folyósítsák, számos pályázati rendszert továbbra is ők felügyelhessenek, a kutatóintézetek vagyona az MTA-nál maradjon, és a változások ne veszélyeztessék a kutatóközpontok működését.
Az MTA friss közleménye szerint a fenti alapokra építve most arról tárgyalnak a minisztériummal, hogy egy új testület irányítsa majd a kutatóintézeteket. Ezt "tudós testület"-nek nevezik.
Az MTA közleménye ellentmondásosan fogalmaz arról, hogy ez a testület egy vegyes csapat lenne, amiben az MTA és a tárca emberei is ott vannak, vagy egy olyan testület, aminek tagjait a minisztérium nevezi ki, de egyébként kutatóként, és nem hivatalnokként dolgoznak.
A szövegben ugyanis először az olvasható, hogy "a tárgyalások olyan irányban haladnak, hogy az MTA kutatóhálózatát egy a kormányzattal közösen felállított tudós testület irányítaná", majd a következő mondatban már az szerepel, hogy: "A kormányt képviselő tudósok így közvetlen kétoldalú kapcsolatot teremthetnek az ITM és az Akadémia között..." (MTA)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.