Megtalálták Judy Garland 13 éve ellopott piros cipőjét, amit a kansasi Dorothyként az Óz, a csodák csodája című filmben viselt.
Az FBI kedden sajtóértekezleten jelentette be, hogy a relikviát nyáron, egy titkos műveletben szerezték vissza Minneapolisban. Mint kiderült, a tolvaj tavaly nyáron jelentkezett a cipőt biztosító cégnél azzal, hogy információi vannak a cipőkről. Hamar kiderült, hogy nála lehet a cipő, és pénzt szeretne érte kapni.
Az akciót vezető Christopher Dudley különleges ügynök a sajtótájékoztatón azt mondta: az FBI minneapolisi részlegének „a legfőbb prioritása volt, hogy a cipellőket épségben szerezzék vissza”.
A hatóságoknak több gyanúsított is a látóterébe került, de még nyomoznak, hogy az összes lehetséges elkövetőt megtalálják.
A piros cipellőket a Grand Rapids-i Judy Garland Múzeumból lopták el 2005 augusztusában. A tolvaj egy ablakon át hatolt be a múzeumba, és a kis tároló vitrint betörve jutott hozzá a relikviához.
A cipők egymillió dollárra voltak biztosítva, a hatóságok 250 ezer dolláros nyomravezetői díjat ajánlottak fel, egy arizonai rajongó pedig 2015-ben 1 millió dollárral emelte az összeget.
A piros cipőket a hollywoodi relikviagyűjtő, Michael Show adta kölcsön a múzeumnak. Judy Garlandnek több pár piros cipőt készítettek az 1939-ben forgatott Óz, a csodák csodája című filmhez, ebből hármat az amerikai filmakadémia, a Smithsonian múzeum és egy magángyűjtő őriz.
A cipők tucatnyi különböző anyagból készültek: fapépet, selyemszálat, enyvet, műanyagot és üveget is használtak hozzájuk. A cipők rubinvörös színét flitterek adják, de a cipők masniját piros üveggyöngyökkel is díszítették.
Garland gyerekkorában Minneapolistól 320 km-re, Grand Rapidsben élt, majd a családjával Los Angelesbe költözött. A színésznő 1969-ben halt meg nyugtatótúladagolásban. A Judy Garland Múzeum 1975-ben abban a házban nyílt meg, ahol a színésznő élt. A múzeumé a világ legnagyobb Garland- és Óz-relikvia-gyűjteménye. (Guardian, MTI)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.