Ilyen baromi jól nézett ki vasárnap este az esztergomi Duna-szakasz legklasszabb építménye, a szénrakodó

ÉLET
2018 szeptember 10., 08:47

Az evezősök és más Duna-járók kedvenc ipari műemléke 1927 óta áll a Dunában. A Dorogi Szénbányákhoz tartozott eredetileg: az 5,7 kilométeres drótkötélpályán csillékben ideszállított szénport itt rakták uszályokra, hogy azt utána a csepeli erőműbe és különböző főváros ipari üzemekbe fuvarozzák. A rakodó 1963-ig üzemelt teljes gőzzel, 1970-ben teljesen leállt és a drótkötélpályát is leszerelték, majd apránként elvittek róla szinte mindent. 

A helyet Lévay Jenő képzőművész fedezte fel újra, 1994-ben a szénbányával közös alapítványt létrehozva a kezelésére, de végül nem sikerült akkora támogatást elnyerinük, amiből a hely - ahová művésztelepet álmodtak - kipofozható lett volna.

A fotó olvasónk, Hajdu Lajos műve, akinek itt nézhető meg a galériája.


Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.