Kínai halászok csupaszítják le a világ óceánjait

ÁLLAT
2018 szeptember 30., 11:00

"Amikor halászni kezdtem, egy óra alatt tele tudtuk tölteni a hajókat, moccanni se lehetett a sok haltól" - magyarázta az ausztrál ABC-nek Lin Csiancsang. Az 54 éves férfi egy kisebb halászhajó kapitánya, amely a Kínához közeli vizeken hajózik. Csakhogy azok a vizek már szinte teljesen halmentesek, a halászok, ha egyáltalán valamit, legfeljebb csak állateledelnek használt apró halakat foghatnak.

Kínai halászhajó a Falkland-szigetek partjainál az Atlanti-óceánon, Dél-Amerika déli csücskénél.
photo_camera Kínai halászhajó a Falkland-szigetek partjainál az Atlanti-óceánon, Dél-Amerika déli csücskénél. Illusztráció: Michael Runkel/robertharding

A tengert a gigantikus kínai mélytengeri halászflotta pusztította le. Kínának a becslések szerint kétszázezer halászhajója lehet, és ott fogyasztják a világon elfogyasztott tengeri állatok harmadát. 2600 hajóból álló mélytengeri flottájuk pedig egyre messzebbre merészkedik, és távol kerülve a hazájától egyre kevésbé kell tartania az ellenőrzésektől.

Csou Vej, a Greenpeace kelet-ázsiai programigazgatója szerint a mélytengeri flotta pusztítása szinte felbecsülhetetlen. "Elvesztettük a nagy ragadozóhalak kétharmadát. A világ halállományának 90 százalékát teljesen, vagy túlzott mértékben halásszák. Flottáink pusztító módszerei tönkreteszik a kis halászatokat" - mondta. Ráadásul nem csupán Kínában, hanem világszerte. A kínai halászflotta ugyanis már Dél-Amerika és Nyugat-Afrika partjainál halássza le a halakat. "Nyugat-Afrikában hétmillió ember függ a haltól, mint bevételi forrástól és munkalehetőségtől, és még többüknek a hal az állati fehérjeforrásuk" - mondta Csou. Márpedig a helyi halászoknak a kínai flotta után már semmi sem marad.

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.