Arcfelismerő rendszert építettek lazacoknak

TUDOMÁNY
2018 október 08., 07:42
comments 48

Arról, hogy a különféle arcfelismerő szoftverek terjedése hogyan forgathatja fel az életünket, már sokszor írtunk, de azt a tényt eddig érdemtelenül mellőztük, hogy nem az ember lesz az egyetlen faj, melynek életében komoly változást hozhat az új technológia: a közeljövőben több millió lazac arcvonásai lesznek digitális adatbázisokban tárolva. 

A norvég vállalat fejlesztése révén több millió, az ország fjordjai közelében aquakultúrákban úszkáló atlanti lazacot akarnak majd megfigyelni. A cél az, hogy kiszűrjék a megbetegedett példányokat, melyek veszélyt jelenthetnek az egész populációra. 

Mert ugyan keveset gondolunk erre, de a halaknak is van ám megkülönböztethető arcuk: megfelelő szoftveres technológiával és egy 3D-szkennerrel többek között a lazacok fején, szemei és szájuk körül lévő foltok mintázatából lehet azonosítani az egyes állatokat. 

A világ egyik legnagyobb halászati vállalata, a Cermaq Group azt várja a technológiától, hogy segíthet megelőzni az évente globálisan egymilliárd dolláros kárt okozó, több száz millió halat megfertőző betegségek, például a halakra kapaszkodva élősködő Caligidae-félék által terjesztett fertőzéseket. 

A Cermaq kutatási részlegének vezetője, Harald Takle szerint képesek lehetnek arra, hogy minden egyes halnak saját egészségügyi aktája legyen; ez pedig forradalmasíthatja a halászatot. 

Nem ez az egyetlen terület, ahol az állattenyésztés és az arcfelismerés összeér: az amerikai Cargill idén nyáron jelentette be, hogy tehenek számára épít arcfelismerő rendszert, hogy így tudják ellenőrizni az állatok állapotát. 

A lazacmegfigyelő rendszer tesztelése már meg is indult egy olyan telepen, ahol 200 ezer halat tartanak fogva egy 160 méter széles, 35 méter mély tengeri hálóban. A lazacok általában négy naponta egyszer felmennek a víz felszínére, ilyenkor pedig át kell menniük ezentúl egy kamerákkal felszerelt csatornán. A rendszer itt rögzíti az állatot, felismeri azt, majd megnézik azt is, hogy nincs-e a hal felületén valami rendellenességre utaló jel. Ha pedig akad, akkor azokat a halakat kiemelik, így viszont az egészséges lazacokkal nem kell foglalkoznia a telep vezetőinek. (Bloomberg)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.