„Minden európai országnak, amely befogadja az Egyesült Államok rakétáit, számolnia kell Oroszország ellencsapásaival”
- nyilatkozta szerdán Vlagyimir Putyin elnök, egy nappal azután, hogy az Egyesült Államok elnöke bejelentette, felmondja az 1987-ban kötött, a közepes hatótávolságú nukleáris rakétákról szóló megállapodást (INF).
A megállapodás szerint tilos minden nukleáris- és nem nukleáris rövid- és közép-hatótávolságú ballisztikus rakéta használat.
Az oroszok attól tartanak, hogy az egyezség felmondásával az Egyesült Államok több nukleáris fegyvert telepít majd Európába. Közben a NATO története egyik legjelentősebb hadgyakorlatát készíti elő a közeli Norvégiában, 29 tagállam részvételével.
A NATO részéről Jens Stoltenberg egyébként jelezte, nem valószínű, hogy a szövetség nukleáris fegyvereket telepítene Európába, ha az amerikai elnök valóban fel is mondja a megállapodást.
Trump álláspontja szerint Oroszország megszegte a megállapodást, ezért az Egyesült Államok nem kívánja azt tovább fenntartani. Stoltenberg egyetértett a megállapítással, és megerősítette, hogy minden körülmények közt megvédik szövetségeseiket, de azt is hozzátette, hogy a NATO nem keresi a konfrontációt.
Putyin szerdán, Giuseppe Conte olasz miniszterelnökkel folytatott tárgyalás után arról beszélt, hogy ha az USA tényleg kiszáll az INF-ből, az újra indíthatja a nagyhatalmak közötti fegyverkezési versenyt, ha pedig így lesz, az oroszok „gyorsak és hatékonyak lesznek”.
„Azoknak az európai országoknak, amelyek közreműködnek egy ilyen amerikai akcióban, számítaniuk kell az orosz megtorlásra” - mondta ugyanitt az orosz elnök.
Az Egyesült Államok azzal illeti Oroszországot, hogy titokban egy új, SSC-8 kódjellel azonosított közép-hatótávolságú rakétát fejlesztett ki. (BBC)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.