Komoly felháborodás lett abból, hogy az Európai Parlament szerdai vitanapján az európai konzervatívok frakciójának egyik vezetője, a brit Syed Kamall a szociáldemokratákat a nácikhoz hasonlította.
A konzervatív frakció (ECR) a kevésbé jelentős jobboldali frakció az EP-ben, a legjelentősebb pártnak jelenleg a brit toryk számítanak itt, de ők ugye hamarosan távoznak. Mellettük még a lengyel kormánypárt, és egy sor kisebb párt, például nemrég csatlakozott Svéd Demokraták találhatóak meg ebben a frakcióban.
Kamall szerdán a szocialista és mainstream baloldali pártokat összefogó Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetsége (S&D) frakció vezetőjének, a német Udo Bullmannak a felszólalására reagált, és arról beszélt, hogy amikor szélsőjobboldali szélsőségesekről beszél valaki, emlékeznie kell, hogy a nácik is nemzetiszocialisták voltak, és a szocializmusban voltak a gyökereik. Majd Kamall azzal folytatta, hogy a nácizmus egy baloldali ideológia volt, és ugyanazt akarták, mint amit Bullmann és a hozzá hasonló szociáldemokraták akarnak.
Szavait hangos nemtetszés fogadta a teremben, elvégre ritkán szoktak egy német szociáldemokratát lenácizni. Kamall később bocsánatot kért ugyan Bullmanntól, de beszélt arról is, hogy belefáradt abba, hogy az emberek szerint a nácizmus egy jobboldali ideológia volt. Később Twitteren is kiírta, hogy személyesen semmi baja nincs a német képviselővel.
Bullmann közleményben reagált, mint írta, felfoghatatlan, hogy a Parlament egy tagja hogyan hasonlíthatta a német szociáldemokratákat a nácikhoz, főleg, hogy a pártjuk ősét éppen Adolf Hitler tiltotta be 1933-ban, és utána számos szociáldemokratát gyilkoltak meg vagy börtönöztek be, sokaknak pedig menekülniük kellett.
A nap folyamán aztán komoly politikai össztűz zúdult Kamallra, főleg a német képviselők voltak kiakadva. A zöldpárti Európai Baloldal/Északi Zöld Baloldalból érkező Gabriele Zimmer például arról írt, hogy Kamall annyira el van szigetelve a szigetén, hogy semmit nem ért Európa történelméből.
Az amúgy ettől a vitától függetlenül izgalmas kérdés, hogy a Harmadik Birodalomban milyen népjóléti intézkedések valósultak meg, ezek hogyan segítettek stabilizálni belföldön a rendszert, illetve ez hogyan volt fenntartható a kifosztott zsidók és más kisebbségek által, illetve a németek által megszállt országok révén. Erről a témáról a legjelentősebb könyvet Götz Aly írta, amely pár éve már magyarul is olvasható.
De ezzel együtt sem indokolja semmi a német nácik összemosását a szociáldemokratákkal, akiknek éppen menekülniük kellett a náci hatalomátvétel idején. Mellékszál ugyan, de mint az EU-t követő szakértők megjegyzik, a rendkívül feszült és sűrű brexittárgyalások idején se jött alighanem jól, hogy az egyik vezető brit politikus a német szociáldemokratákat kezdte el nácizni, komoly botrányt okozva ezzel. (via Politico)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.