Konferenciahíváson fogadta újságírók kérdéseit Mark Zuckerberg, miután a New York Times csütörtökön megírta, hogy a Facebook felbérelt egy republikánus kötődésű PR-céget, amely azzal próbálta lejáratni a kritikusait, hogy azok antiszemiták, illetve Soros György emberei.
Zuckerberg a beszélgetés során azt állította, hogy ő is csak a New York Times cikkéből értesült az egészről, és utána azonnal meg is szakították a kapcsolatot a céggel.
Ugyanakkor a Facebook vezérigazgatója egyes állításokat megismételt a lejáratókampányból: szerinte ugyanis valóban nem alulról szerveződő támadás zajlott a Facebook ellen. És a cél nem az volt, hogy egyes konkrét személyeket megtámadjanak, csak hogy erre rámutassanak. Majd Zuckerberg hozzátette, hogy rettentően tiszteli Soros Györgyöt.
A NY Times cikkére reagált Soros alapítványának, az Open Society Foundationak az elnöke, Patrick Gaspard is, aki szerint az, ahogy a Facebook beleállt a világszerte terjedő jobboldali törekvésbe, hogy démonizálják Sorost és az alapítványait, elítélendő és őszintén megdöbbentő.
A Facebook köz- és politikai ügyekért felelős igazgatójának, Sheryl Sandbergnek címzett levelében Gaspard utalt arra is, hogy pontosan tisztában kell lennie azzal, hogy mennyire sok gyűlölködő és nyilvánvalóan hamis antiszemita információ terjed a felületükön.
Zuckerberg a konferenciahívás során megvédte Sandberget, és közölte, hogy ő is csak akkor hallott az egészről, amikor megírta a Times.
A NY Times cikke a lejárató kampány mellett további zűrös ügyeket is felfedett a Facebook működéséről, többek között a cikk felvetette a gyanúját, hogy a vállalatnál már előbb tudtak az orosz beavatkozási kísérletekről az amerikai választásokba, minthogy ez nyilvánosságra került volna. A cikkben megszólalók szerint Zuckerberg és Sandberg egyszerűen nem mérte fel helyesen ennek a sztorinak a jelentőségét, mivel mindketten más projektekkel voltak elfoglalva, és nem vették észre, hogy közben mennyire komoly viharfelhők gyülekeznek a Facebook fölött.
A Facebook igazgatótanácsa Zuckerbergék kongresszusi meghallgatásán elhangzottakat megismételve írta meg csütörtökön, hogy a vállalat túl lassan ismerte fel az orosz beavatkozást és túl lassan reagáltak, és az igazgatótanács valóban gyorsabb lépéseket akart elérni. De az nem igaz, hogy tudtak volna a beavatkozásokról már korábban is, és megpróbálták volna elfedni ezt.
A csütörtöki beszélgetés eredetileg a Facebook moderálási szabályairól szólt volna, így a beszélgetés végén erre is szó került: Zuckerberg elmondta, hogy szeretné, ha egy független testület jönne létre, amely dönt majd olyankor, ha fellebbez valaki a tartalma eltávolítása miatt. (Guardian)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.