Felbocsátották hétfőn a kazahsztáni Bajkonurban a Szojuz MSZ-11 orosz űrhajót.
Ez az első űrhajós-felbocsátás azt követően, hogy október 11-én balesetet szenvedett a Szojuz-FG hordozórakéta. Akkor, nem sokkal a felbocsátása után, kényszerleszállást kellett végrehajtania a Szojuz MSZ-10 orosz űrhajónak, a fedélzetén Alekszej Ovcsinyinnel és Nick Hague-gel. Az orosz és az amerikai űrhajós épségben ért földet az ejtőernyővel fékezett visszatérőkabinban.
Embert szállító orosz űrhajóval korábban 35 évig nem történt baleset a felbocsátáskor.
A vizsgálóbizottság megállapította, hogy az októberi balesetet az első és a második fokozat szétválását jelző egyik szenzor meghibásodása okozta. A szerkezet a végső összeszereléskor, a bajkonuri kilövőállásnál sérült meg.
A hétfőn felbocsátott Szojuz MSZ-11 űrhajót Szojuz-FG hordozórakéta állította Föld körüli pályára. Az űrhajónak, fedélzetén az orosz Oleg Kononyenko, az amerikai Anne McClain és a kanadai David Saint-Jacques űrhajóssal, közép-európai idő szerint 18 óra 36 perckor kell csatlakoznia a Nemzetközi Űrállomáshoz. A legénység a tervek szerint 194 napig tartózkodik majd a világűrben.
A Szojuz-küldetések azért fontosak, mert jelenleg az orosz űrhajó az egyetlen eszköz, amellyel embereket lehet eljuttatni a Nemzetközi Űrállomásra. (via MTI)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.