menu
search
account_circle

150 millió köbméternyi szikla okozhatta a pusztító cunamit Indonéziában

külföld
2018 december 29., 14:30

A világtörténelem tán leghíresebb vulkánkitörése 1883-ban a Krakatau felrobbanása volt. A katasztrófát hatalmas szökőár követte, a kitöréskor a légkörbe került rengeteg vulkáni hamu a következő nyáron egy teljes fokkal csökkentette a globális átlaghőmérsékletet.

Az akkor szétrobbant vulkán helyén emelkedett ki a tengerből 1927-ben az új vulkáni kúp, amit a helyiek Anak Krakataunak, a Krakatau gyermekének neveztek. Ez most névadója sorsára jutott.

link Forrás

Indonéz kutatók műholdas radarfelvételek segítségével vizsgálták a még mindig füstölgő vulkán állapotát, ez alapján arra jutottak, hogya nemrég még 340 méterrel a tenger fölé tornyosuló kráter december 24-én már csupán 110 méter magas volt.A számításaik szerint 150-170 millió köbméternyi szikla omolhatott a tengerbe - a megmaradt hegycsúcs már csupán 40-70 millió köbméteres lehet, vagyis a java a tengerbe omlott. Ez a hatalmas mennyiség már megmagyarázza a Szunda-szoros partvidékén pusztító cunamit, amely helyenként öt méter magas hullámmal sodort végig Jáva és Szumátra partjain.

A cunamiban a hivatalos adatok szerint több mint négyszázan vesztették életüket. Húsz embert eltűntként tartanak nyilván, legalább 40 ezren kényszerültek otthonuk elhagyására.

Azt, hogy pontosan mennyi szikla omolhatott a tengerbe december 22-én, és mennyi a következő napokban, nem tudják. A vulkán még mindig aktív, folyamatosak a kitörések, így valószínűleg tovább errodálódik. A cunami alapján viszont arra következtetnek, hogy a hegyomlás nagyja már december 22-én bekövetkezhetett.

A fejlemény amúgy a tudósokat annyira nem lepte meg. Hat éve már modelleztek egy hasonló, bár a bekövetkezetnél nagyobb szabású katasztrófát. Akkor pont azt a nyugati hegyoldalt találták a legveszélyeztetettebbnek, amely most be is omlott. Az akkori számítások eredményei alapján a valóságban is bekövetkezetthez hasonló méretű és sebességű cunamira számítottak egy ilyen katasztrófa esetén. (Via BBC)

Kiemelt videóink

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.