Évente négy és fél billió cigarettacsikket dobnak el a Földön, az azokban lévő káros anyagok pedig gyorsan beivódnak a talajba, kioldódnak a vízben; bár Magyarországon szigorú büntetést vonhat maga után a csikk eldobása, de kevés a tettenérés és a büntetés - írta a Magyar Hírlap hétfőn.
A lapnak Szebenyi Péter, a Jövő Öko-Nemzedéke (JÖN) Alapítvány kuratóriumi elnöke elmondta: az alapítvány meghirdette a "Cigicsikkmentes február"-t, és arra biztatják az embereket, hogy ne a földre, hanem a szemétgyűjtőkbe dobják a csikkeket. Azt mondta, napjainkban nem a PET-palackok vagy a szívószálak, hanem a cigarettamaradványok károsítják leginkább a vizek élővilágát: egyetlen darab csikk akár négyezerféle kémiai anyagot is tartalmazhat, és rengeteg vizet szennyezhet be.
Magyarországon a csikk eldobása szabálysértésnek számít, amiért 5-50 ezer forintig terjedő helyszíni bírságot szabhat ki a közterület-felügyelő, feljelentés esetén pedig akár 150 ezer forintig terjedő pénzbírságot róhat ki az illetékes járási kormányhivatal.
Budapesten a frekventáltabb területek ellenőrzését a Fővárosi Önkormányzati Rendészeti Igazgatóság (FÖRI) végzi, ahol a lappal azt közölték: nem kötelesek nyilvántartani, hány esetben jártak el cigarettavég eldobálása miatt, így csak összesített adataik vannak. Eszerint tavaly 68 köztisztasági szabálysértést regisztráltak, a kiszabott bírság összesen 1 millió 752 ezer forint volt az illetékességük alá tartozó közterületeken. (MTI)
UPDATE 6:41
Ez a poszt korábban az MTI és a Magyar Hírlap alapján hibásan, 4,5 trilliárd eldobott cigarettacsikkről írt évente, de ez a szám minden bizonnyal fordítási hibaként jöhetett ki, ugyanis az angol trilliont (magyarul: billió) fordították így.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.