Több mint hét évtized után kapott vissza hétfőn a drezdai Régi Mesterek Képgyűjteménye egy 17. századi csendéletet, amit egy szovjet katona lopott el a második világháború végén a kelet-németországi város múzeumából.
Pierfrancesco Cittadini (1616-1681) itáliai festő Csendélet nyúllal című képét Grúziában találták meg, és nagy meglepetésre Angela Merkel német kormányfő tavaly augusztusi tbiliszi látogatásakor adta át Németországnak Mamuka Bahtadze grúz miniszterelnök.
Az 1650-ben keletkezett és a drezdai műgyűjteményből 1945-ben eltűnt nyulas csendéletet egy aktuális időszaki kiállításon láthatja a Gemäldegalerie Alte Meister közönsége március 25-ig, amikor restaurátorok veszik gondozásba.
A grúz kormányfő szerint a festményt véletlenül fedezték fel egy tbiliszi családnál, amely jó szándéktól vezéreltetve visszaadta a képet.
A Régi Mesterek galériáját is működtető Drezdai Állami Műgyűjtemények (SKD) vezetői valójában már 2013-ban hallottak arról, hogy a hiányzó festményt megtalálták a kaukázusi országban, de aztán a képnek nyoma veszett egészen 2018-ig, amikor a grúz miniszterelnök átadta azt a német kancellárnak.
Az SKD szerint a Csendélet nyúllal az 55. hadizsákmányként elhurcolt festmény, amit sikerült visszaszerezni.
Azonban a háború alatt vagy rögtön a végén eltűnt képek közül 450 még mindig hiányzik.A megkerült 80x130 centiméteres barokk olajfestményt 1741-ben vásárolták II. Frigyes Ágost szász választófejedelem (III. Ágost néven lengyel király) számára. A drezdai szakemberek szerint mozgalmas közelmúlt lehet mögötte, amit egy repedés a vásznon és a védőrétegen lévő karcolások is tanúsítanak. (MTI)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.