Csak úgy sistereg a történelem abból a videóból, ami a napokban került fel a Youtube-ra, és a Hét című tévéműsor egyik 1995-ös adásának részlete látható rajta. Az adás a 95-ös pécsi közgazdaságtudományi OTDK-ról, vagyis Országos Tudományos Diákköri Konferenciáról szól.
És megszólal benne két fiatal, akik közösen írtak dolgozatot:
Kármán András és Rogán Antal.
Kármán szerint dolgozatuk nem tartalmaz túlzottan sok újdonságot. Arra a következtetésre jutottak, hogy a deficit akkori szintje nem volt fenntartható, az állami kiadásokat csökkenteni kell, de ezt nem lehet az állami beruházások, infrastrukturális fejlesztések terhére tenni - szerintük a szociális juttatásokon lehet rövid távon spórolni.
És ekkor veszi át a szót a 23 éves közgázos hallgató, Rogán Antal, aki maga is elismeri, hogy a tanulmány ugyan rendesen össze van rakva, de a megállapításaik a gazdaságpolitikai döntéshozók számára nem újdonságok.
Majd arra a kérdésre, hogy lehet-e felvevőpiaca a tanulmánynak, egy mosollyal azt mondja:
„Azt hiszem, hogy felvevőpiaca nem a tanulmánynak van, hanem egy kis szerencsével a tanulmány készítőinek lehet.”
Mind a ketten olyan témákkal foglalkozunk, amik ha nem is annyira piacképesek, de ma Magyarországon nagyon fontosak, mondja, és hozzáteszi: Mind András, mint én olyan helyeken szeretnénk dolgozni, ahol ezekkel a kérdésekkel a gyakorlatban is foglalkozhatunk.
Kármán András később a Nemzetgazdasági Minisztérium adó- és pénzügyi szabályozásért felelős államtitkára lett, majd az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) igazgatóságába is bekerült. A riportot készítő, ekkor éppen a pécsi köztévénél dolgozó Élő Gábor később Echo TV-s, Lánchíd rádiós és köztévés vezetőségig és a Mediaworks stratégiai igazgatói posztjáig jutott.
Rogán Antalból pedig Rogán Antal lett.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.