„Ezt nem lehet véletlenül elköveti, hogy csak a Fidesz. Becsukhatjuk a szemünket, de ez nem véletlen, ez egy tudatos szerkesztés eredménye. (...) Most megállapítjuk a jogsértést, még ha agyonbírságoljuk is, költségvetési átcsoportosítás történit, hát közpénzből fizetik a bírságot is. A többi jelölő szervezettel mi lesz május 26-ig? Meg fognak jelenni? A csudát. Teljesen alkalmatlan az egész.”
Litresits András, a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) MSZP-s delegáltja fakadt így ki a testület pénteki ülésén, amikor a Csepeli Hírmondó nevű újságban megjelenő kormányzati kampánycikkekről volt szó.
Az önkormányzati lap, amiben kiemelten foglalkoznak például a fideszes Németh Szilárd receptjeivel az EP választási kampányban sem adott sok megjelenési lehetőséget az ellenzéki politikusoknak, szemben a kormányzati szereplőkkel, akiknek bőven jutott hely. A Fővárosi Választási Bizottság ezért el is marasztalta őket, és 149 ezer forint bírságot szabott ki, de ezt a pénzbüntetést az NVB most eltörölte. A választások tisztasága felett őrködő testület szerint ugyanis nem állapítható meg, hogy szándékosan tolja csak a Fideszt az újság, még ha valóban kiegyensúlyozatlanul is tájékoztat.
Már ennél a döntésnél is utalt az NVB vezetése a Kúria egy tegnap született határozatára, ami aztán néhány perccel később, a TV2 ügyében kapott főszerepet.
Az NVB pénteki ülésén egy magánszemély és a Momentum panaszát vizsgálták ki a TV2 hírműsoraival kapcsolatban. Lényegében arról volt szó, hogy a csatorna törvénytelen módon előnyben részesít-e egy bizonyos politikai szervezetet a többivel szemben az EP választási kampányban.
A kifogás szerint az
című anyagok arra utalnak, hogy május 6. és május 12. között a TV2 esetleg a túlerőben szerepeltette a Fidesz és a kormány álláspontját. Az EP-kampány alatt. Az NVB elnöke, Rádi Péter a panaszok elutasítására tett javaslatot, és több párhuzamos szálon is érvelt e mellett.
A Kúria idősebb Lomnici Zoltán vezette tanácsa tegnap hozott egy fontos döntést épp a csatorna ügyében, amikor mérsékelték a TV2-re korábban kiszabott NVB-s bírságot. A Kúria azt mondta ki, hogy
„a Kormány nem alanya a választási eljárásnak, tevékenysége a kampányidőszakban ugyanakkor érintheti a választással kapcsolatos viszonyokat, választási időszakban a helyi önkormányzatok és más állami szervek jogszabályban meghatározott feladatuk során végzett tevékenységét a kúriai döntések nem minősítették választási kampánynak.”
Ennek a tételnek alapján például arra jutottak, hogy amikor a TV2 a kormány vagy a miniszterelnök tevékenységéről számol be, akár arról, hogy mi a véleménye ezeknek a szereplőknek a migrációról az
„nem minősül választási kampánytevékenységnek”.
Ha viszont a kormányt és a migráns-ellenes üzenteit tolni nem kampány, akkor már nem is olyan kiegyensúlyozatlan a TV2 híradója. Maga a TV2 is ezzel érvelt, azt írták az NVB-nek, hogy „a kifogásolt közlések jelentős része kizárólag
ad tárgyilagos tájékoztatást, ami alapján egyik közlés sem minősül választási kampányban való részvételnek.”
Az NVB elnöke a panasz elutasítására tett javaslatában külön ki is emelte, hogy nekik figyelembe kell venniük a Kúria új jogértelmezését.
A vita másik fontos szála a körül bonyolódott, hogy a TV2 hírműsorait milyen időszakban kell vizsgálni. A panaszban konkrét napok konkrét adásai szerepeltek, ezeknek egy részről már korábban döntött az NVB, el is marasztalták a TV2-t, de ugyanazért az elnök érvelése szerint nem büntethetnek kétszer. Ha viszont a már elítélt adásokat nem tekintik, és nem foglalkoznak a kormány tevékenységéről szóló anyagokkal sem, hiszen a Kúria szerint azok nem a kampányhoz tartoznak, akkor az elnök szerint nem maradt olyan érdemi anyag, ami alapján el lehetne marasztalni a TV2-t.
A testület 8 IGEN és 6 NEM szavazattal elfogadta az elnök előterjesztését, és nem marasztalta el a TV2-t a kampány során leadott hírműsorainak elfogultsága miatt.
Hogy a Kúria tegnapi döntésének, (amiben lényegében azt mondta, hogy a kormánypropaganda nem tekinthető kampánytevékenységnek) milyen hosszú távú, káros következményei lehetnek, azt Fazekas Tamás, a Párbeszéd Magyarországért NVB-s delegáltja külön kihangsúlyozta a vitában.
Az NVB pénteki ülésén elmarasztaltak viszont az érdi önkormányzati lapot, amiért megsértette az esélyegyenlőség elvét, amikor a május elején megjelenő számokban a következő anyagokat szerepeltette:
A Veszprém Megyei Választási Bizottság egyébként eredetileg elutasította a panaszt, szerintük ugyanis NEM volt bizonyított, hogy az
„Érd Megyei Jogú Város önkormányzatának ingyenes terjesztésű hetilapja”
fejléccel megjelenő újságnak, aminek kiadásáért és terjesztéséért évi 100 millió forintot fizet az önkormányzat, „kiadója önkormányzati tulajdonban van, továbbá, hogy közpénz felhasználásával történt a kifogásolt lapok kiadása.”
Ezt a döntést az NVB megváltoztatta, de a lapra bírságot nem szabott ki.
Nem kapott bírságot az RTL Klub sem, ami kisípoltatta a Mi Hazánk kampányvideójából a „cigánybűnözés” szót, aminek a használata a csatorna szerint alkotmánysértő, de az RTL-t elmarasztalta a testület. Az NVB szerint a csatornának hozzájuk kellett volna fordulni, ha kifogásolják a Mi Hazánk kampányvideóját, de abban nem eszközölhettek volna változtatásokat.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.