Közép-Ázsiának jelentős szerepe van a szélsőséges ideológiák és a terroristák elleni fellépésben – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Asgabatban, Türkmenisztán fővárosában.
A világ egyik legkevésbé szabad országában a totális személyi kultuszt élvező elnök arany súlyzórudat szokott emelgetni, könyvet ír a közép-ázsiai juhászkutyáiról, és legutóbb a lováról rappelt, személyesen fogadta a magyar külügyminisztert.
Az MTI-hez a KKM által eljuttatott hangfelvétel szerint Szijjártó azt mondta, mindannak, ami Közép-Ázsiában történik, biztonsági szempontból azonnal hatása van Európában, ezért támogatni kell ezeket az országokat abban, hogy megvédjék határaikat, ne engedjék az illegális migrációs hullámokat és a terroristákat Európa felé indulni.
„Itt, Afganisztán szomszédságában rendkívül fontos szerep jut a közép-ázsiai országoknak abban, hogy féken tartsák a radikális, szélsőséges ideológiákat, hogy féken tartsák a terrorszervezeteket, és főleg ne engedjék terrorszervezetek tagjait illegálisan Európa irányába indulni” – mondta Szijjártó Péter.
Szijjártó azt mondta, Közép-Ázsia térsége Európa energiaellátása szempontjából is nagy jelentőséggel bír, Európában régóta fontos kérdés az energiabiztonság, az energiaellátás kérdése, hogy Oroszország mellett milyen gázbeszerzési források érhetők el.
„Sajnos a diverzifikálási próbálkozások jelentős része az elmúlt időszakban kudarcot vallott, Türkmenisztán azonban ebből a szempontból új lehetőség. Ha a türkmenisztáni gázmezők és az Azerbajdzsán közötti 60 kilométeres szakaszon sikerül gázvezetéket építeni, akkor Türkmenisztán rendkívül jelentős földgázvagyonát is számításba lehetne venni Európa, azon belül is Közép-Európa gázellátásában” – mondta Szijjártó.
A világon a negyedik legnagyobb földgázvagyon Türmenisztánban van, az EU is hosszú ideje tárgyal, hogy hogyan lehetne az országot bevonni Európa gázellátásába – mondta Szijjártó.
Magyarországnak rendkívül fontos érdeke, hogy a déli gázfolyosón érkezzen gáz Türkmenisztánból Európába, hiszen ez megnyitja a lehetőséget arra, hogy a Nyugat-Balkánon át Magyarország is az orosztól különböző gázbeszerzési forráshoz jusson – mondta Szijjártó Péter.
Szijjártó kitért arra is, hogy elvi egyetértés van a türkmén és a magyar kormány között arról, hogy a türkmén gázt hogyan lehetne bevonni Európa gázellátásába, aminek a részleteiről októberben tárgyal majd a magyar-türkmén vegyesbizottság.
Szijjártó azt mondta, Európa biztonsága szempontjából rendkívüli jelentősége van az együttműködésnek a közép-ázsiai régióval, amit az EU is felismert, amikor megalkotta új Közép-Ázsia-stratégiáját. „Magyarország ebben a kérdésben élen jár, már tavaly is rendeztünk Közép-Európa–Közép-Ázsia-találkozót Budapesten, a visegrádi elnökség keretében” – mondta az MTI szerint.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.