A Nemzetközi Atlétikai Szövetség fenntartja az oroszok eltiltását

sport
2019 június 09., 16:44

A Nemzetközi Atlétikai Szövetség (IAAF) fenntartja az orosz tagszervezet (VFLA) eltiltását.

Az IAAF tanácsa Monacóban ülésezett, majd bejelentette, hogy nem állítja vissza a VFLA 2015 novemberében felfüggesztett tagságát, így továbbra is kérdéses, hogy az oroszok indulhatnak-e a szeptember 27-én kezdődő dohai világbajnokságon.

Az IAAF azzal indokolta a döntését, hogy bizonyos eltiltott orosz edzők továbbra is együtt dolgoznak az atlétákkal, emellett kivárja annak a vizsgálatnak az eredményét, ami azt kutatja, orosz tisztségviselők hamis dokumentumokkal segítettek-e egy doppingoló sportolót büntetésének elkerülésében. A vétkes atléta az angol Times szerint a fedettpályás világbajnok magasugró, Danyiil Liszenko volt, akinek augusztusban vonták be a versenyengedélyét, mert nem vezette megfelelően a holléti nyilvántartást, és elérhetetlen volt a doppingellenőrök számára.

A VFLA június elején azt közölte, hogy kifizette az IAAF-fel szemben fennálló 3,2 millió dolláros adósságát, ezzel eleget tett minden kötelezettségének, ami a teljes jogú IAAF-tagságának visszaállításához kell. De az IAAF most újabb aggályainak adott hangot.

Oroszországban az államilag támogatott, rendszerszintű doppingolást a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) által megbízott kanadai jogászprofesszor, Richard McLaren vezette független vizsgálóbizottság tárta fel. A jelentés szerint az orosz doppingellenőrző szervek 2011 és 2015 között 30 sportágban kb. 1000 sportoló vizsgálati mintáját manipulálták, illetve pozitív teszteredményeket titkoltak el.

Az orosz sportolók a 2016-os, riói olimpián elkerülték a teljes kizárást, de a versenyzőiknek külön engedélyt kellett kérniük a szerepléshez az érintett sportági szövetségektől. Az orosz atlétákat már akkor kitiltották, míg a tavalyi, phjongcshangi téli játékokon már az összes orosz sportolót érintette a szankció. Aki külön engedéllyel mégis elindulhatott, az csak semleges színekben vehetett részt a versenyeken.

Az 1912-ben alapított IAAF a monacói ülés után közölte, hogy a dohai vb után nevet változtat, és World Athletics néven működik tovább. Az új elnevezés az indoklás szerint a sportág „modernebb, kreatívabb és pozitívabb” képét hivatott hangsúlyozni. (MTI)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.