A rendőrség tüntetőkkel csapott össze hétfőn Hongkongban, ugyanis július elseje annak az évfordulóját jelöli, amikor a különleges státuszú városállam brit fennhatóság alól Kínához került 1997-ben.
Az utóbbi időben több jelentős tüntetés is zajlott Hongkongban, az úgynevezett kiadatási törvény ellen, melynek elfogadása esetén ki lehetett volna adni gyanúsítottakat Kínának.
Hongkongban a megszokott zászlófelvonási ceremóniával terveztek megemlékezni az évfordulóról, a helyszín közelében azonban számos tüntető gyűlt össze, a rendőrség pedig paprikapsray, illetve gumibotok bevetésével oszlatta a tömeget. A BBC beszámolója szerint tüntetők egy csoportja megpróbált behatolni kormányzati épületekbe is. A ceremónia helyszínére vezető több utat már vasárnap éjjel lezártak a tüntetők.
A tüntetők továbbra is követelik a városállam Pekinghez hű ügyvezetőjének, Carrie Lamnak a lemondását, aki egyelőre határozatlan időre felfüggesztette a kiadatási törvény elfogadását és elnézést kért a hongkongiaktól, amiért nem figyelt jobban a szavukra. Ezt megismételte a hétfői ceremónián is Lam, ami az első nyilvános szereplése volt június 18-a óta.
A tüntetők Lam lemondása mellett a kiadatási törvény teljes visszavonását, a letartóztatott tüntetők szabadon engedését, a rendőri erőszak kivizsgálását követelik, valamint azt, hogy a június 12-ei tüntetéseket ne kezeljék többet a hatóságok felkelésként.
A hétmillió lakosú, különleges közigazgatási státusszal rendelkező Hongkong az "egy ország, két rendszer" elv alapján 1997 óta autonómiát élvez, de sokak szerint Peking egyre szigorúbb ellenőrzés alá vonja a várost, ahol fokozatosan igyekszik növelni befolyását. A törvénytervezet ellen tiltakozók szerint a beterjesztés mögött is Peking állhat, de a kínai kormány ezt tagadta. (BBC, MTI)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.