A Washington Post számolt be kedden arról, hogy a szövetségi fellebviteli bíróság döntése értelmében Donald Trump nem tilthatja le a vele kritikus hozzászólásokat Twitter-oldalán, mert azzal vét az Egyesült Államok alkotmányának első módosítása, azon belül is a szólás- és a kifejezés szabadságát garantáló joggal szemben.
A New York-i illetőségű bíróság döntése megerősítette azt a korábban hozott bírósági döntést, amely úgy találta, hogy az elnök megsértette az alkotmányt a blokkolással.
A döntésnek nem csak a Trump Twitter-használatára lehet kihatása, de minden választott politikus közösségi médiás kommunikációjára, de nyilván az elnök személye ebben az ügyben a legérdekesebb, aki üzenetei döntő részét a Twitteren keresztül osztja meg az állampolgárokkal.
„Az alkotmánymódosítás nem teszi lehetővé választott politikusoknak, akik a közösségi médiát használják hivatalos kommunikáció céljából, hogy kizárjanak embereket egy egyébként nyilvános vitából, csak azért, mert a választott hivatalnok azok tartalmával nem ért egyet”
- áll a New York-i székhelyű szövetségi bíróság döntésének indoklásában. A döntést a testület egyhangúlag hozta meg.
A keresetet hét felhasználó nyújtotta be, akiket letiltottak a @realDonaldTrump Twitter-fiókon való kommentelésről.
A döntésünkkel azt üzenjük a pereskedőknek, és a közvéleménynek egyaránt, hogy ha az első alkotmánymódosítás üzenete épp az, hogy a nem tetsző véleményre nem kevesebb, hanem épp több kell legyen a válasz.
A blokkolt usereket képviselő (a Columbia Egyetemről érkezett) ügyvédek szerint az elnök Twitter-fiókja ma kiemelt jelentőségű politikai fórum, amin keresztül az elnök folyamatosan kommunikál választóival, és ilyen formájában nem sokban különbözik a hagyományos városházi gyűléstől, ahol az állampolgároknak lehetőséget kell biztosítani, hogy kifejezzék véleményüket.
A per idejére a hét user fiókjának blokkolását feloldották az elnök Twitter-oldalán.
A döntés a fiók interaktív felületeire, válaszokra és kommentekre vonatkoznak, nem vonatkoznak viszont olyan esetekre, amikor politikus adott esetben privát oldalaikon blokkolnak felhasználókat. A kormány egyelőre nem reagált a bíróság döntésére. (Washington Post)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.