Rekordmeleg és tengerszint emelkedés az Északi-sark környékén

klímaváltozás
2019 július 18., 10:07

Évente 2,2 milliméterrel emelkedik a tengerszint az Északi-sarkvidék térségében, ezzel a nagyjából három milliméteres globális átlag alatt marad a mértéke - közölték német és dán kutatók.

Grönlandtól, Kanadától és Alaszkától északra az úgynevezett Beaufort-vízkörzésen belül ellenben 22 év alatt több mint 10 centiméternyit emelkedett a víz.

A tudósok kifejlesztettek egy algoritmust, amellyel különböző műholdak 1,5 milliárd radarmérését elemezték. A tanulmány a valaha megalkotott legteljesebb és legpontosabb áttekintést adja a Jeges-tenger szintjének 1996 és 2018 közötti változásairól.

"Az Északi-sarkvidék a klímaváltozás gócpontja. A növekvő hőmérséklet hatására Grönland gleccserei visszahúzódnak, ezzel együtt olvad a tengerjég. Évente több milliárd liter olvadékvíz jut így az óceánba" - mondta Florian Seitz, a TUM geodéziai kutatóintézetének munkatársa.

A hatalmas mennyiségű édesvíz nemcsak megemeli a vízszintet, hanem a tengeri áramlatok világszintű rendszerét és ezzel a klímát is megváltoztatja.

Mindeközben? Rekordmeleg!

Rekordmeleget, 21 Celsius-fokot mértek vasárnap Alertben, a Föld legészakibb lakott helyén, amely 900 kilométerre van az Északi-sarktól, ezen a mérőállomáson ez abszolút rekord.

A 82. szélességi körön létrehozott állandó katonai támaszpont, Alert - amely egyebek között az orosz kommunikáció figyelésével foglalkozik - 1950 óta meteorológiai állomásként is szolgál.

Július 14-én 21 Celsius-fokot mértek, július 15-én 20 Celsius-fokot. "Ez abszolút rekord, soha nem tapasztaltunk ilyet" - tette hozzá Castellan.

Kedd délben már csak 17 Celsius-fok volt, de délután még emelkedhet a hőmérséklet - mondta a meteorológus.

A korábbi rekordot, 20 Celsius-fokot 1956. július 8-án mérték; 2012 óta azonban több nyári napon is mértek 19 és 20 Celsius-fokot. A júliusi átlaghőmérséklet Alertben 3,4 Celsius-fok. A mostani meleget egy Grönland fölött elhúzódó magas nyomású léghullám okozza, ami kivételes jelenség a térségében. (MTI)



Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.