A volt NDK-ban az AfD vezeti a közvéleménykutatásokat

Tbg
külföld
2019 augusztus 11., 18:09

Az Alternatíva Németországnak (AfD) a legnépszerűbb politikai erő Németország keleti részén, a volt NDK területén, ahol ősszel helyi választást tartanak három tartományban.

Vasárnap ismertetett közvélemény-kutatási adatok alapján Németország a pártszimpátiákat tekintve megosztott ország, és a választóvonal megegyezik a harminc éve felszámolt belső határral.

A volt NDK területén az AfD a legnépszerűbb párt, és erős az egykori keletnémet állampárt utódszervezete és nyugati baloldali csoportosulások egyesülése révén alapított Baloldal (Die Linke) is. Nyugaton viszont a Kereszténydemokrata Unió (CDU) és a bajor testvérpárt, a Keresztényszociális Unió (CSU) szövetsége a legnépszerűbb és kiugróan erősek a Zöldek.

Az Emnid felmérése a valamikori Nyugat- és Kelet-Németországra bontva.
photo_camera Az Emnid felmérése a valamikori Nyugat- és Kelet-Németországra bontva. Forrás: Politico.eu

Brandenburgban és Szászországban szeptember 1-jén, Türingiában október 27-én tartományi törvényhozási (Landtag) választást tartanak. Mindhárom tartomány az egykori NDK területén fekszik, és akár mindegyikben az AfD küldheti a legtöbb képviselőt az új Landtagba. 

Azonban valószínűleg ellenzékben marad, mert a többi politikai erő nem hajlandó együttműködni az elsősorban a szövetségi kormány menekültügyi politikájának bírálatára összpontosító párttal.

Az Emnid közvélemény-kutató társaság felmérése szerint az ország nagyobbik - teljes területének kétharmadát, lakosságának hozzávetőleg négyötödét kitevő -, nyugati részén a CDU/CSU 27 százalékon áll, majd a Zöldek következnek 24 százalékkal, a harmadik az SPD 14 százalékkal, és az AfD csupán a negyedik, 12 százalékos támogatottsággal. Utána az FDP következik kilenc százalékkal, majd az SPD-től balra álló Baloldal nyolc százalékkal.

Az ország egészét tekintve is a CDU/CSU pártszövetség az első számú politikai erő, támogatottsága 26 százalékos, nem változott az egy héttel korábbihoz képest.

Az Emnid felmérésben országszerte 2388 embert kérdeztek meg augusztus 1-től 7-ig.

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.