A Kaliforniai Egyetem kutatóinak tanulmánya szerint a klímaváltozás tagadói nagyobb figyelmet kaptak az elmúlt években a médiában, mint a klímakutatók, ami összezavarja a közvéleményt és lassítja a hatékony fellépést a globális felmelegedés ellen.
Az amerikai kutatók a Nature Communications folyóiratban közölt tanulmányukban a sajtóban vagy az interneten 2000 és 2016 között megjelent 100 ezer cikket elemeztek, klimatológusok megnyilatkozásai és egyetemi tanulmányok idézetei, üzletemberek és politikusok kijelentései után kutatva a globális felmelegedésről. Azt találták, hogy a globális felmelegedést kétségbe vonók kb. 50 százalékkal több figyelmet kaptak, mint a tudósok.
„Azt fedeztük fel, hogy a klímaváltozás tagadói 49 százalékkal jobban jelen vannak a médiában, mint maga a klímaváltozás”
– írta az Alexander Petersen vezette kutatócsoport.
A kutatók meglepetésére még olyan angol nyelvű lapok is, mint a New York Times, a Wall Street Journal vagy a Guardian is gyakrabban idézik a klímaszkeptikusokat.
Klímakutatók egyetértenek abban, hogy az elsősorban a fosszilis üzemanyagok égetése okozta globális felmelegedés óriási veszélyt jelent a civilizációra, a földi életre. Csak egyetlen Celsius-fokos hőmérséklet-növekedés, ami az iparosodás kezdete óta bekövetkezett a Földön, a tengerszint emelkedését, szélsőséges időjárást eredményezett és a Föld jó úton van afelé, hogy a század végére újabb 3 fokkal legyen melegebb az átlaghőmérséklet.
A klímaváltozás tagadói sikeresen hallatnak erős hangokat a politikában és a tudományos közösségben. Ez az aránytalanság a médiajelenlétet illetően hamis színben tünteti fel a tudományos szakemberek nézeteit, aláássa a klímakutatók hitelességét – jegyezték meg a kutatók.
Azóta, hogy az ENSZ klímakutatói tavaly októberben közzétették a jelentésüket a globális felmelegedés felgyorsulásáról, a közvélemény egyre nagyobb mértékben figyel a klímaváltozással kapcsolatos problémákra, és egyes nyugati kormányok meghirdették, hogy 2050-re szénsemlegessé válnak. (MTI)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.