Tegnap véglegessé vált a Bajnokok Ligája 32-es mezőnye. Magyarországon ugyan ezúttal sem lesz BL-csoportmeccs, de négy szomszédos országban igen.
Ott van a főtáblán az osztrák Salzburg (Szoboszlai Dominik csapata), az ukrán Sahtar Doneck, illetve a horvát Dinamo Zagreb (a Fradit búcsúztatták a BL-ből) és a szerb Crvena Zvezda. Szinte szomszédunk, V4-es harcostársunk Csehország bajnoka, a Slavia Praga is bejutott a 32 közé. (Hogy teljes legyen a szomszédkör: a román bajnokot éppen a Slavia Praga verte ki a rájátszásban, így a CFR Cluj az Európa-liga csoportkörében folytatja. A szlovén bajnok Maribor szintén az Európa-liga rájátszásában van, akárcsak a szlovák Slovan Bratislava. És persze a Fradi is. Itt van még további szerb, ukrán, horvát és román csapat is.)
Ráadásul az ukrán és az osztrák bajnok már olyan helyzetben van, hogy eleve a főtáblán kezd a Bajnokok Ligájában, selejtezőt sem kell játszania. Ehhez csak az az apróság kell, hogy az UEFA számításain alapuló rangsorban Európa 11 legerősebb bajnokságában kell lenni. Ezt a listát az UEFA az adott országnak a nemzetközi kupákban induló összes klubjának elmúlt években elért eredményei alapján állítja össze. Az osztrákok most bent vannak a top 11-ben, a cseheknek ez tavaly sikerült, az ukránok kirobbanthatatlanok. A románoknak is tartósan összejött ez jó pár évvel ezelőtt. Magyarország viszont látótávolságon belül sincs a 11. helytől:
Magyar csapat éppen tíz éve jutott be utoljára a Bajnokok Ligája-csoportkörébe. A Debrecennek akkor annyiban egyszerűbb dolga volt, hogy eleve a második csoportkörből indult (most már az elsőből startol a magyar bajnok, ahol simán jöhet erős ellenfél). A Debrecen 2009-ben a svéd bajnok Kalmar ellen kezdett, idegenben lőtt góllal, 3-3-as összesítéssel ejtette ki, ezután az észt Levedia jött (két 1-0-s győzelem), majd a főtábláért a bolgár Levszki Szófiát verték idegenben és otthon is. Magabiztos menetelés, hat meccsből ötöt megnyertek. A Bajnokok Ligája csoportkörében aztán 0 ponttal, utolsó helyen zártak, de ez annyira nem meglepő egy Liverpool, Fiorentina, Lyon hármas ellen.
Az elmúlt tíz évben a BL-küszöbéig is csak egyetlen magyar csapat jutott.
Tavaly a Videotonnak összejött legalább a rájátszás. A székesfehérváriak az AEK Athénnal játszottak, az otthoni vereség után idegenben 1-1 lett, a Vidi így az Európa-ligájában folytatta. Utólag azt lehet mondani, hogy nem volt rossz a Vidi sorsolása, a görögök a BL-csoportkör leggyengébb teljesítményével, 0 ponttal, mindössze 2 rúgott és 13 kapott góllal esett ki. (Igaz a Bayern, az Ajax és a Benfica volt a csoportban.)
Pár példa, hogy a magyar csapatok elmúlt tíz év böjtje alatt milyen országoknak és hányszor jött össze a Bajnokok Ligája főtábla:
Egyszer:
Kétszer:
Háromszor:
Négyszer:
Ötször
A Fradi ma játszik azért, hogy legalább az Európa-liga összejöjjön. Az is egy érdekes statisztika, hogy a második számú kupában milyen a magyar szereplés, de arról majd holnap, attól függően, mire jut a Fradi a Suduvával. Több ország, így a csehek, de főleg az osztrákok éppen az EL-ben alapozták meg, hogy kiemelt helyen legyenek a Bajnokok Ligájában.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.