Egy júniusban elfogadott dunaújvárosi rendelet értelmében a korábbi három helyett egyetlen cég a temetőt üzemeltető Dunaújvárosi Kegyelet Kft. végezhet temetést, írja az Index. A cég tehát monopolhelyzetbe került, ennek megfelelően hamar meg is ugrottak a temetkezési költségek.
„Egy hamvasztásos temetésnél eddig 40 ezer forint volt nálunk a munkadíj és 42 ezer forintot fizettünk az üzemeltetőnek. Mióta kizárólagos joga van a Kegyelet Kft.-nek, 202 ezret kérnek ugyanezért - idézi a lap az egyik kiszorult cég tulajdonosát, Turcsán Józsefet.
A Kegyelet Kft. 2012-ben kapott üzemeltetői jogot a temetőben azzal a feltétellel, hogy elvégeznek egy sor fejlesztést (többek közt: urnafal építése, ravatalozó felújítása, térvilágítás), amiből semmi sem valósult meg. Júniusban a kizárólagosságot biztosító rendelet mellett arról is döntöttek, hogy közös megegyezéssel felbontják a tíz évre kötött szerződést.
Az Index úgy tudja, a cégnek emiatt ugyan ötmillió forint kötbért kellett fizetnie a városnak, de az 50-70 millió forint értékben vállalt, meg nem valósult fejlesztéseket teljesen elengedte a közgyűlés.
Júliusban azt is bejelentették, hogy Palkovics Katalin, a Kegyelet Kft. társtulajdonosa fideszes színekben indul egyéni képviselőnek az önkormányzati választáson. Szeptemberben aztán új közbeszerzési eljárást írtak ki a temető üzemeltetésére, de olan feltételekkel, aminek csak a Kegyelet Kft. tudott megfelelni. Előírták ugyanis, hogy a pályázónak az elmúlt három évben legalább 12 hónapnyi temető-üzemeltetési referenciával kell rendelkeznie.
Az Index szerint, ha Palkovics nyer a választáson, és összeférhetetlenség miatt nem indulhat a közbeszerzésen, akkor egy fővárosi temetkezési vállalkozó barátja nyújthatja be a pályázatot.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.