Elizabeth Warren demokrata szenátor úgy döntött, megvicceli Mark Zuckerberg Facebook-alapítót, miután a techóriás engedi, hogy politikusok akár teljesen félrevezető, tényszerűen hamis információkat osszanak meg a fizetett hirdetéseikben.
Warren - aki Donald Trump kihívója is lehet a jövő évi elnökválasztáson - ezen felbuzdulva egy Zuckerbergről szóló álhírt kezdett hirdetni. Közzétett egy képet, amin Zuckerberg és Trump látható, azzal a szöveggel, hogy a Facebook vezére támogatja Trump újraválasztását.
Elizabeth Warren is now running FB ads with a false statement about Mark Zuckerberg and FB endorsing Trump for president, to draw attention to FB's controversial policy allowing politicians to make false statements in ads. https://t.co/hulwrb3cc3 pic.twitter.com/6zsPwXESKR
— Julia Carrie Wong (@juliacarriew) October 11, 2019
Ha a Facebook tartja magát a szabályaihoz, nem fogja levenni a reklámot, hiszen politikusok esetében nem tiltják a kamuhírek fizetett hirdetésekben való terjesztését. Warren azért odaírta, hogy a hírből egy szó sem igaz, de hozzátette azt is, hogy „a Facebook egyszer már segített megválasztani Trumpot”, és „ideje, hogy valaki elszámoltassa Mark Zuckerberget”.
Az elmúlt napokban nagy port kavart az amerikai sajtóban, hogy Trump nyilvánvalóan hamis információkat terjesztett a Facebookon Joe Biden korábbi demokrata alelnökről. Trump 30 másodperces videója egyrészt azt állítja, „Biden több milliárd dollárt ígért Ukrajnának, ha kirúgják a fia cégét vizsgáló ügyészt”, másrészt kontextusából kiragadott hangfelvétel-részleteket idéz Bidentől, amikből úgy tűnhet, mintha elismerte volna a a vádakat. A Facebookkal ellentétben a CNN például nem volt hajlandó lehozni a reklámot.
Katie Harbath, a Facebook választási igazgatója azt írta egy levélben Biden kampánycsapatának, hogy a cég hisz a szabad véleménynyilvánításban, tiszteli a demokratikus folyamatokat, és úgy gondolják, hogy egy szabad sajtóval rendelkező, érett demokráciában a politikai megnyilvánulásokat amúgy is a legkeményebben ellenőrzik.
Azt is elmagyaráza, hogy ha például egy politikus közzétenne egy linket, ami egy virálisan terjedő hoaxra mutatna, nem engednék, hogy ez reklámként fusson a Facebookon. De ha ugyanez a politikus a saját szavaival hirdetné ugyanezt az álhírt, már minden rendben lenne.
Ahogy korábban írtuk, a kapitalizmus megjavítását hirdető Warren egyik fő kampánytémája a Facebookhoz hasonló cégek megregulázása. Közzé is tett egy részletesebb programot azzal kapcsolatban, hogy hogyan képzeli el a techcégek feldarabolását és egyeduralmának letörését, és a programjáért ugyan a téma több szakértője sem rajongott túlságosan, de azt mind üdvözölték, hogy ezt a kérdést egyáltalán napirendre tűzte. (The Guardian)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.