„Budapest blokádja Erdogan látogatása ellen” címmel tart tüntetést csütörtökön a Mi Időnk internetes újság, a Nők Rojaváért és a Szolidaritás az Észak-Szíriai Demokratikus Föderációért csoport.
A demonstráció - amire eddig majdnem négyezren igazoltak vissza a Facebookon, és 13 ezren érdeklődnek iránta - délután 2-kor kezdődik majd az Oktogonon, ahol várhatóan női aktivisták, egy Budapesten élő kurd lány és a szlovén Levica párt egyik képviselője mond beszédet. Ezután háromkor elindulnak a Nyugati pályaudvaron és a Margit hídon át a Széll Kálmán térre, ahová várhatóan 5 órakor érkeznek meg. Itt megint rövid beszédek jönnek, aztán a Szentháromság térre mennek.
Az eseményt jó néhány csoport támogatja és részt is vesz rajta, ők:
Közleményükben azt írják, „Magyarország népe is megdöbbenéssel figyelte, ahogy pár hete Erdoğan török elnök utasítására a török hadsereg és Szíriában tevékenykedő iszlamista csatlósai megtámadták Szíria északi-északkeleti autonóm, kurdok és más népek lakta régióját, Rojavát”, amely „a nemzetközi közösség támogatásával legyőzte az Iszlám Államot és eközben területén önkormányzó tanácsok, kommunák és szövetkezetek alakultak, és otthona volt a női önrendelkezés inspiráló kísérletének”.
„Európában egyedül a magyar kormány volt az, amely nem csak nyíltan támogatja a törökök háborúját, de vendégül is látja a török elnököt azzal egy időben, hogy annak parancsára ártatlanokat bombáznak, rángatnak ki személyautóikból és lőnek agyon.” Október 19-én már szerveztek egy menetet a kurdok mellett, akkor 80-100 tüntető vonult végig a belvároson, és Karácsony Gergely főpolgármester dolgozószobájának ablakába is kikerült a kurd zászló. Vasárnap pedig a Nők Rojaváért csoport tagjai tartottak flashmobot a Parlament előtt.
Törökország október elején indított offenzívát Szíriában a kurdok ellenőrizte területek ellen, miután az amerikai csapatok kivonultak onnan. Szijjártó Péter magyar külügyminiszter nem sokkal később lényegében arról beszélt, hogy a kurdok megtámadása egybeesik a magyar nemzeti érdekkel.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.