Mostantól Oroszország részeként ábrázolják a 2014-ben annektált Krím-félszigetet az Apple térképén, legalábbis, ha valaki Oroszországban keres rá. Bárhol máshol rákeresve viszont úgy tűnik, nem tartozik semelyik országhoz, írja a BBC.
Az orosz törvényhozás alsóháza, az Állami Duma közleményben is beszámolt róla, hogy „a Krím és Szevasztopol most már orosz területekként tűnnek fel az Apple eszközökön”.
Oroszország és az Apple hónapok óta tárgyaltak a kérdésről, és bár a techcég először azt javasolta, tekintsék a Krímet meghatározatlan területnek, amely nem tartozik sem Oroszországhoz, sem Ukrajnához, végül teljesítette a kormány kérését. Vaszilij Piszkarjov, a Duma bizottsági elnöke azt mondta, „Oroszország mindig is nyitott volt a külföldi cégekkel való párbeszédre és konstruktív együttműködésre”, ezzel pedig mindent megkaptak, amit akartak. Az Apple egyelőre nem szólalt meg az ügyben.
Az orosz többségű Krím-félsziget korábban Ukrajna széles autonómiával bíró tartománya volt, ám 2014. február 27-én harminc jól fegyverzett, felségjelzés nélküli zöld egyenruhát viselő férfi rontott be a szimferopoli parlament épületébe. A parlamentben rekedt képviselők máig tisztázatlan körülmények között, a fegyveresek jelenlétében megtartott szavazáson leváltották a Krím miniszterelnökét, és helyébe egy olyan személyt választottak, aki Vlagyimir Putyin orosz elnök pártjának a tagja volt.
Május 25-re népszavazást írtak ki a félsziget nagyobb autonómiájáról, ami végül a félsziget Oroszországhoz való csatlakozásáról szólt. Az ENSZ érvénytelennek minősítette a népszavazást, az Európai Unió pedig szankciókat vezetett be Oroszországgal szemben.
A 2014-es eseményekről idén, az ötéves évforduló alkalmából is írtunk.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.