Jelenleg alig több, mint 9700 gyógypedagógus dolgozik az országban, derült ki az Emberi Erőforrások Minisztériuma köznevelési gyorstájékoztatójából, amit a Népszava foglalt össze. A lap azt írja, ez csökkenést jelent, mivel tavaly még a tízezret is meghaladta a számuk.
Közben a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) alapján tovább nőt a sajátos nevelési igényű (SNI-s), vagyis tanulási zavarral küzdő gyerekek száma. Idén 2300-al több gyereket soroltak ebbe a kategóriába, mint tavaly, így összesen majdnem 94 ezren vannak. Összehasonlításképp, a 2015-2016-os tanévben még tízezerrel kevesebb SNI-s gyereket tartottak számon.
Két éve az Abcúg írt részletesen arról, miért hiányzik több ezer gyógypedagógus a rendszerből. Márkus Eszter, az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Karának oktatási ügyekért felelős dékánhelyettese azt mondta, azért, mert:
Ezen kívül persze ott az alacsony fizetés is, ami sokakat inkább pályelhagyásra késztet. Jó hír viszont, hogy az utóbbi években nőtt a gyógypedagógia szakra felvehető létszámkeret, amit fel is tudnak tölteni jelentkezőkkel, így néhány év múlva valamelyest enyhülhet a munkaerőhiány.
És hogy miért van egyre több SNI-s gyerek? Ennek is több oka van, szintén az Abcúg írt róla:
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.