Rettenetes délelőttje volt a magyar
fizetőeszköznek,
a befektetők
ütötték, mint a répát.
Egyik sallert kapta a másik után. Tíz óra tájban a történelmi mélypont közelébe pofozták az euróval szemben: 337 forint felett is járt az európai, bevándorláspárti deviza árfolyama.
A csúcstámadás előtt szerencsére
lefordult
a forint, mint Klein Dávid, hogy aztán 334 forint környékén álljon meg az euróval szembeni árfolyam, amit erősödésnek is nevezhetnénk, ha valaki erősnek érezné ezen a szinten a forintot.
A Portfolio gazdasági szaklap szerint a hirtelen erősödés oka, hogy az MNB délután váratlanul bejelentette: visszautasít minden ajánlatot a heti szokásos devizaswap-tenderén. Ezt ugyan a pénzügyi elemzőkön és kereskedőkön kívül senki sem érti, de nem is kell. A Portfolio szerint kábé azt jelenti, hogy a Nemzeti Bank jelezte: a január-februárban lejáró, 1,7 milliárd eurónyi devizakötvényt nem újabb devizás kibocsátásokkal akarja pótolni, hanem helyette forintkötvényeket dob piacra, ez pedig
csökkenti a likviditást.
Valószínűleg ezek után sem érdemes a forint erősödésére fogadni, a Portfolio elemzője nem tartja elképzelhetetlennek azt sem, hogy heteken belül megtapasztalhatjuk a 350 forintos eurót.
Az év első három hetében már annyit gyengült a forint, nem csak az euróhoz, a dollárhoz képest, de még a régiós versenytársakhoz, a zlotyhoz és a cseh koronához képest is, hogy simán vitte az
Európa Legrosszabb Devizája címet.
Az elmúlt 11 év technikai adatainak elemzése pedig olyan
szűkülő háromszöget mutat,
amelyből könnyen jöhet egy fölfelé kitörés, tehát ugrásszerű euródrágulás, így reális a 350 forintos árfolyam. A forintgyengülés láthatóan nincs ellenére a Magyar Nemzeti Banknak, a reálkamat még mindig a lehető legrekordalacsonyabb szinten van, sérelmére.