Berlusconi elmenekült, de a hiteleseknek nem kell most törleszteniük

külföld
2020 március 10., 12:41

Miközben kedden Magyarországon 9-ről 12-re emelkedett a beazonosított koronavírus-fertőzöttek száma, a legnagyobb európai járványgócpontnak számító Olaszországban újabb komoly döntést hozott a kormány, hogy kezelje az egész országra kiterjesztett, egyelőre április elejéig elrendelt vesztegzár következményeit.

Központilag felfüggesztik minden olaszországi vállalkozás és háztartás hiteltartozásainak törlesztési kötelezettségét

- írja a Reuters Laura Castelli, olasz gazdasági miniszterhelyettes hétfő délelőtti rádiós nyilatkozatára hivatkozva.

Az országban hitelezési tevékenységet folytató pénzintézetek 90 százalékát képviselő Olasz Bankszövetség (ABI) már hétfőn jelezte: tagjaik készek hitelbehajtási moratóriumot ajánlani kisvállalkozói és háztartási hiteleiket törlesztő ügyfeleiknek.

Berlusconi elhagyta az országot

Közben Silvio Berlusconiról, Olaszország 83 éves ex-miniszterelnökéről kiderítette az olasz sajtó, hogy napokkal az ország teljes lezárása előtt elmenekült az országból. Az Il Mesaggiero és a Libero lapok azt írják, a politikus pénteken hagyta el milánói otthonát, és sajtóértesülések szerint lánya franciaországi, Nizza melletti kastélyába költözött át. Itt szeretné átvészelni a járványt 30 éves barátnője, Marta Fascina társaságában - írja az említett két lap.

Berlusconi távozását akkor vették észre, amikor nem jelent meg a jobboldal közös sajtótájékoztatóján, így pártját, a Forza Italiát nem ő, hanem Antonio Tajani volt európai parlamenti elnök képviselte.

FP: Az olasz politikusok csak rontanak a koronavírus-helyzeten

Ha már olasz politika: a Foreign Policy (tengerentúli idő szerint) hétfőn arról közölt hosszabb cikket, mennyire megnehezíti olasz politikusok kommunikációs háborúja, hogy a mostanra teljes zár alatt álló ország lakossága pontos információt kapjon a tőlük elvárt járványügyi óvintézkedésekről.

A lap azt írja, a probléma a vesztegzárral kapcsolatos szabályok közlésekor ütközik ki a legjobban. A kormánynak például nem sikerül egyértelműen kommunikálnia, hogy azokba a vörös zónákba, ahol a járvány a legjobban tombol, és amiknek a határait szigorúan tilos átlépni, milyen feltételekkel léphetnek be mégis emberek. A szabályozás azt mondja, csak akkor, ha belépésük bizonyított szakmai szükséglet, de azt például nem mondja, meg, hogy ezt mi alapján állapítják meg. Az FP cikke szerint a kormány kommunikációjának ehhez hasonló gyakori pontatlanságai feszültséget generálnak az állami és a megyei vagy települési szintű vezetés között.

Az sem sült el túl jól, hogy az olasz sajtónak kiszivárgott a teljes lezárásról szóló intézkedéscsomag egy korai munkaanyaga, amikor a kormányzati kabinet tárgyalta azt. Emiatt kezdett el ugyanis rengeteg ember pánikolni, és azonnal elmenekülni a „vörös zónából” autóval vagy vonattal. Mindez egyáltalán nem segíti a járvány további terjedésének megelőzését.

Az FP elemzése szerint szerencsétlen helyzet, hogy Olaszországot egy politikailag kifejezetten instabil időszakban éri a koronavírus-járvány. A Giuseppe Conte vezette,  tavaly szeptemberben megalakult balközép kormánykoalíció két tagja, a baloldali Demokrata Párt és a kifejezetten populista Öt Csillag Mozgalom politikusai ugyanis nem győzik ásni egymásnak a politikai kommunikációs árkokat, ami kifejezetten akadályozza a járvány hatékony kezelését.

Olaszországban jelenleg 9172 koronavírus-fertőzöttet tartanak számon, ebből 724 ember azonban már kigyógyult a fertőzésből. A halálos áldozatok száma most 462 fő.