„Minden egyes kerületben lesz egy tálalókonyha, ahová be tudnak menni azok a gyerekek, akiknek szükségük van arra a napi egyszeri főétkezésre, amit eddig az iskola biztosított számukra” - jelentette be Facebook-videóban kedden Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere és Gy. Németh Erzsébet alpolgármester.
Elmondták, elsősorban az iskolában rászorultság miatt egyébként is ingyen étkező gyerekeket célozzák az intézkedéssel, de kerületenként a kerületi önkormányzat és a tankerületek közösen mérik majd fel, pontosan hány diáknak van erre szüksége - hangzott el.
Gy. Németh Erzsébet szerint ahhoz, hogy a kezdeményezésük mindenki számára elérhető legyen, szükség van arra is, hogy az iskolákban ügyeletben felügyelt gyerekek étkezhessenek is az intézményben, ezt azonban jelenleg az iskolabezárásról hozott kormányhatározat nem engedélyezi. Kezdeményezték a szabályok módosítását.
Karácsony Gergely emellett közölte azt is: egyes kerületi önkormányzatokat követve a Fővárosi Önkormányzat központi döntést hozott a kerületi játszóterek bezárásáról, „amik járvány idején sajnos kiváló terjesztői a vírusnak”. Az önkormányzat azt kéri, ha szabadba mennek a gyerekekkel, a fővárosiak akkor is ügyeljenek arra, hogy kerüljék más emberek közelségét.
Karácsony és Gy. Németh közölték, a megnövekedett önkormányzati idősgondozási feladatokra igyekeznek új erőforrásokat bevonni - például két önkormányzati cég járműparkjából is átállítanak 20-30 autót, hogy azokkal az önkormányzat dolgozói ételt és élelmiszert vihessenek az otthon maradt időseknek.
„Központi kormányzati segítség nélkül azonban aligha bírják a kerületi önkormányzatok megfelelően ellátni ezeket a feladatokat”
- mondta, majd hozzátette: ha már anyagi támogatást nem kapnak erre az önkormányzatok, fontos lenne, hogy a megfelelő védőfelszerelés biztosításában (az önkormányzat egészségügyi dolgozóinak és az idősgondozóknak egyaránt) segítene a kormányzat.
A parkolás ingyenessé tételét sokan kérték a fővárostól, de ez „éppen a járvánnyal szembeni védekezés szempontjából rossz döntés lenne” Karácsony szerint. A fővárosban parkoló autók száma ugyanis egyáltalán nem csökkent, és ha fizetés kivezetésével sehogy nem lehetne limitálni az egyes parkolóhelyek használatának időtartamát, az az egészségügyi dolgozóktól, és „más fontos szolgáltatóktól” venné el a parkolóhelyeket.
Azt viszont folyamatosan mérlegeli a Fővárosi Önkormányzat, hogy az egészségügyi dolgozók számára ingyenessé tegyék-e a parkolást a fővárosban.
A napokban több vidéki városban, például Szolnokon, Székesfehérváron, Kaposváron, Miskolcon, Pécsen, Siófokon és Salgótarjánban is hoztak önkormányzatok hasonló járványügyi intézkedéseket.
- írja az MTI.