A Fidesz frakcióvezetője pénteken a Hír Tv-n beszélt arról a most benyújtott törvényjavaslatról, ami pontosan meg nem határozott ideig meghosszabbítaná a koronavírus miatt elrendelt veszélyhelyzetet. A március 11-én kihirdetett veszélyhelyzet ugyanis csak 15 napig érvényes, ezért most a parlamentnek meg kellene újabb felhatalmazást adnia. De hogy a veszélyhelyzet meddig tartana, azt a kormány mondhatná meg. A parlament legközelebb hétfőn ül össze, és erről a törvényjavaslatról csak akkor dönthet már kedden, ha eltérnek a házszabálytól, amihez a jelen lévő parlamenti képviselők négyötödének támogatása kell.
Kocsis Máté azt mondta, hogy mivel a mostani veszélyhelyzet március 26-án lejár, ezért jövő kedden már dönteni kell a meghosszabbításáról. Hozzátette, hogy ha a parlament normál menetrendben fogadná el ezt a törvényt, akkor ez nyilván nem valósulhatna meg március 26-áig, ezért akarnak eltérni a házszabálytól, amihez viszont négyötöd kell.
De ha ez a négyötödös támogatás nem lesz meg, akkor Kocsis Máté hétfőn kezdeményezni fogja a koronavírus-törvény sürgősségi tárgyalását, ami legalább nyolc napig tart, ami után március 31-én kétharmaddal megszavazhatják. Így viszont lenne pár nap, amikor megszűnne a veszélyhelyzet, bár Kocsis szerint ezt a kormány akár még egyszer meghirdethetné.
„Akkor is el fogjuk fogadni a koronavírus-törvényt, csak lesz egy pár nap, ami ilyen szempontból jogvitás lehet”
- jegyezte meg Kocsis Máté. Egyébként szerinte „az ellenzék megértette azt, hogy ez most nem a politikai viták ideje, hanem cselekedni kell, mert emberéletekről lesz szó”.
A törvény a veszélyhelyzet meghosszabbítása mellett arról is szól, hogy ebben az időszakban nem kell összehívni a parlamentet, ha a járvány terjedése miatt nem észszerű, az önkormányzati testületeket nem lehetne feloszlatni, az időközi választásokat vagy a népszavazásokat nem lehetne megtartani, a járványügyi intézkedések akadályozásáért börtön járna, valamint a rémhírterjesztést is szigorúbban büntetnék.