Egy ideje már heroikus oknyomozó munkát folytat a Habony Árpádhoz köthető, londoni székhelyű „V4NA hírügynökség”: cikksorozatban tárják fel, hogy hogyan építi ki a birodalmát Soros György, cikkeiket utána pedig rendszeresen szemlézi a teljes fideszes médiabirodalom.
Munkamódszerük lényege, hogy megnézik a nyilvános adatokból, hogy kiket támogat a Nyílt Társadalom Alapítvány, és ezt aztán tételesen felsorolják. A sorozat legutóbbi részében az afrikai támogatások voltak soron, erről hétfő este az Origo az „Afrikában is erőszakosan terjeszkedik a Soros-hálózat” címmel számolt be.
Az összesítésből többek között kiderült, hogy A Team No Sleep Foundation nevű szervezet például 2018-ban 50 ezer dollárt kapott, hogy az LGBTQ-menekültek helyzetét segítsék Kenyában. De nem ez az egyetlen menekülteknek segítő szervezet. Mint az Origo cikke írja a V4NA alapján:
„A svájci székhelyű Jesuit Worldwide Learning nevű szervezet 410 ezer dollárt kapott arra, hogy a Kakuma menekülttáborban élő 220 ember diplomaszerzését támogassa liberális tanulmányokból (Liberal Studies).”
Ami persze rendkívül ijesztően hangzik:
liberális tanulmányokból diplomázott színes bőrű emberek, VÁRGHHH
csakhogy ebben a formájában elég nagy butaság. A liberal studies ugyanis nem liberális tanulmányokat jelent, hanem a középkori egyetemek bevezető képzésének, a hét szabad művészetnek (vigyázat, latinul is liberálisok: septem artes liberales) a modernkori megfelelőjét. Ami részben lefedi azt, amit ma itthon szabadbölcsészet név alatt tanítanak, de vannak benne természettudományos és matematikai tárgyak is.
A V4NA-Origo tengely által leleplezett jezsuiták például a program honlapja szerint egy coloradói egyetem képzési programját felhasználva többek között algebrát, bevezetést a fizikába, vallástudományt, politikai filozófiát, szociológiabevezetőt, illetve tudományos szakszövegírást is oktatnak, és egy ilyen BA-diploma birtokosa aztán nagyon sokféle MA-képzés közül választhat.
Ez a liberal-liberális különbség nem először fogott ki a kormányközeli agytrösztökön, 2017-ben ugyanebbe a csapdába esett bele Lázár János is.