Péntek délben az Index több tucat dolgozója indult el a Bodolai László irodájába a felmondási papírjával. Tegnap 4 ember felmondása után távozott az épületből. Mivel Bodolait nem találták az irodájában, a szerkesztőség vezetői telefonon közölték vele a felmondásukat, amit a kuratórium elnöke tudomásul vett.
Bodolai szerdán menesztette Dull Szabolcs főszerkesztőt, ami ellen a szerkesztőség egységesen tiltakozott. Tegnap az új vezérigazgatóval, Szombathy Pállal közösen megpróbálták megnyugtatni az indexeseket, ez láthatóan nem sikerült. A szerkesztőség ragaszkodott ahhoz, hogy az elbocsátott főszerkesztőt helyezzék vissza pozíciójába. Bodolai ebbe nem ment bele.
Kora délután a szerkesztőség közleményt adott ki arról, hogy az Index szerkesztőségének három vezetője, Tóth-Szenesi Attila vezető szerkesztő, illetve Munk Veronika és Haász János főszerkesztő-helyettesek pénteken kezdeményezte munkaviszonya megszüntetését. Így jelentette be Munk Vera, az Index főszerkesztő-helyettese több mint 50 ember felmondását:
Döntésüket azután hozták meg, hogy Bodolai László, az Index Zrt. igazgatóságának elnöke elbocsátotta Dull Szabolcs főszerkesztőt, majd nemet mondott a szerkesztőségnek arra a kérésére, hogy a szakmai függetlenség és az Index jövőjének megőrzése érdekében helyezze őt vissza a pozíciójába. A lap szerkesztősége szerdán egyhangú nyilatkozatban állt ki a menesztett főszerkesztő mellett, elfogadhatatlannak nevezve Bodolai döntését.
Leszögezték, hogy az Index független működésének feltétele:
- se az Indexen megjelenő tartalomba,
- se a szerkesztőség összetételébe, szerkezetébe ne történjen külső beavatkozás. Dull Szabolcs kirúgásával ez utóbbi feltétel sérült.
A menesztése egyértelmű beavatkozás a szerkesztőség összetételébe, arra nem tudnak másként tekinteni, mint nyílt nyomásgyakorlási kísérletre. Ilyen körülmények között, Bodolai döntése után a vezető szerkesztő és a két főszerkesztő-helyettes nem látta tovább biztosítottnak a független működés alapvető feltételeit, ezért kezdeményezte a távozását.
A felmondásukat Dull Szabolcs főszerkesztő menesztése után benyújtott szerkesztőségi munkatársak névsora:(frissítve - a lista időközben bővült)
- Ajpek Orsolya
- Arnótszky Janka Judit
- Barakonyi Szabolcs
- Biró Marianna
- Bolcsó Dániel
- Bozzay Balázs
- Bozsó Ági
- Bóna Samu
- Bődey János
- Brückner Gergely
- Csatári Flóra
- Cseke Balázs
- Cser Ildikó
- Csurgó Dénes
- Dezső András
- Egyed Anna
- Előd Fruzsina
- Fábián Tamás
- Fehér János
- Fillér Máté
- Flachner Balázs
- Földes András
- Földi Gábor
- Hanula Zsolt
- Hernádi Levente
- Hollik Ági
- Hudák Hajnal
- Huszti István
- Iván András
- Iván-Nagy Szilvia
- Janecskó Kata
- Jenei Miklós
- Joób Sándor
- Kárpáti Márton
- Klág Dávid
- Kolozsi Ádám
- Kolozsvári Tímea
- Koroknai Gergely
- Körömi Csongor
- Kovács Zoltán
- Kovács Bálint
- Kovács Dávid
- Lengyel-Szabó Péter
- Lovas Gergő
- Marczisovszky Márton
- Marjanovic Mira
- Matalin Dóra
- Mészáros Tamás
- Miklósi Gábor
- Mizsur András
- Molnár Réka
- Nagy Attila Károly
- Nagy Roland
- Német Tamás
- Németh Péter
- Nyilas Gergely
- Pál Tamás
- Pándi Balázs
- Pintér Luca
- Pintér Mónika
- Presinszky Judit
- Rácz Attila
- Rostás Bianka
- Rovó Attila
- Sajó Dávid
- Simor Dániel
- Somogyi Péter
- Stöckert Gábor
- Szabó Zoltán
- Szalai Bálint
- Szalma Baksi Ferenc
- Szémann Tamás
- Szilágyi Máté
- Szilli Tamás
- Tenczer Gábor
- Thüringer Barbara
- Trencsényi Ádám
- Tóth Balázs
- Tóth Gergely
- Világi Máté
- Záborszky Ede
- Zsuppán András
- és az EUrológus csapata (Arató László, Folk György, Márton Balázs, Szűcs Ágnes, Zalán Eszter)
Hozzátették, hogy azok, akik ma nem adták be a felmondásukat, (egyelőre) nem azért nem szerepelnek a listán, mert elfogadhatónak tartanák a kialakult helyzetet, illetve sokan akár egyszerűen szabadságon vannak.
Bodolai pénteken a Népszavának arról beszélt, elszámította magát Dull kirúgásakor, nem gondolta, hogy ennek ekkora lesz a szerkesztőségre gyakorolt hatása, „de valahogy fel kellett oldanunk a patthelyzetet”.